CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, TÜİK’in açıkladığı nisan ayı işsizlik verilerini değerlendirdi. Ağbaba, “İŞKUR verilerine göre kayıtlı işsiz sayısı son bir yılda 673 bin kişi artarken, TÜİK verilerine göre işsiz sayısı bir yıl öncesine göre 614 bin kişi azalmış olarak görülüyor. TÜİK her ay yaptığı gibi gerçek işsiz sayısındaki artışı bu ay da kendince kırptığı ve kararttığı verilerle gizlemiş durumda” açıklamasını yaptı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba, TÜİK’in açıkladığı nisan ayı işsizlik verilerini yaptığı yazılı açıklama ile değerlendirdi. Ağbaba’nın açıklaması şöyle:

“Yıllık işsiz sayısı artışında TÜİK ile İŞKUR arasında 1 milyon 287 bin kişilik fark var. TÜİK, işsizliğin nisan ayında bir önceki yılın nisan ayına göre 614 bin kişi azaldığını açıklıyor. TÜİK’e kayıtlı resmi işsiz sayısı, geçen yılın nisan ayında 4 milyon 467 bin kişi iken bu yılın nisan ayında işsizliğin 3 milyon 853 bin kişiye düştüğünü açıklıyor.

İŞKUR verilerindeki yıllık işsiz sayısındaki artış ise tam tersi. İŞKUR verilerine göre geçen yılın nisan ayında kayıtlı işsiz sayısı 2 milyon 910 bin kişi iken, bu yılın nisan ayında kayıtlı işsiz sayısı 3 milyon 583 bin kişi. İŞKUR verilerine göre kayıtlı işsiz sayısı son bir yılda 673 bin kişi artarken, TÜİK verilerine göre işsiz sayısı bir yıl öncesine göre 614 bin kişi azalmış olarak görülüyor. Aradaki 1 milyon 287 bin kişilik fark TÜİK tarafından görmemezlikten geliniyor.

Temmuz zammı için ilk kez enflasyonun üzerinde olacak açıklaması Temmuz zammı için ilk kez enflasyonun üzerinde olacak açıklaması

“İŞSİZLİK BAŞVURUSU YAPANLARIN SAYISINDAKİ ARTIŞ, TÜİK'İN AÇIKLADIĞI SAYININ İKİ KATI”

Öte yandan işsizliğin aylık değişim verilerinde TÜİK ile İŞKUR verileri arasındaki farklılık bu ay da devam etti. İŞKUR verilerine göre mart – nisan ayları arasında işsizlik ödeneği başvuru sayısındaki toplam artış 136 bin. TÜİK’e göre mart ayından nisan ayına işsiz sayısında artış 65 bin. İşsizlik başvurusu yapanların sayısındaki artış, TÜİK’in resmi işsiz sayısındaki artışın tam iki katı. TÜİK her ay yaptığı gibi gerçek işsiz sayısındaki artışı bu ay da kendince kırptığı ve kararttığı verilerle gizlemiş durumda.”