3 Ekim 1993 tarihinde aynı aileden 7’si çocuk 9 kişinin öldürüldüğü Vartinis Katliamı'na ilişkin açılan davanın tek sanığı Bülent Karaoğlu hakkındaki yakalama kararı hala infaz edilemezken, avukat Kadir Karaçelik'in 'kırmızı bülten' talebi de mahkemece reddedildi.

Gözden kaçırmayın

PTT, bir şirketi kurulduktan 45 gün sonra zengin etti PTT, bir şirketi kurulduktan 45 gün sonra zengin etti
Haber: Ozan Devrim Yay

Muş'un Korkut ilçesine bağlı Vartinis (Altınova) beldesinde 3 Ekim 1993 tarihinde aynı aileden 7’si çocuk 9 kişinin öldürüldüğü Vartinis Katliamı'na ilişkin açılan davanın 5’inci duruşması Kırıkkale 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

'KIRMIZI BÜLTEN' TALEBİNE RET

Katliama ilişkin davanın tek sanığı olan Bülent Karaoğlu hakkındaki yakalama kararı hala infaz edilemezken, avukat Kadir Karaçelik zaman aşımı riskine dikkat çekti.

Muş Barosu Başkanı Kadir Karaçelik, bir kere daha Karaoğlu hakkında 'kırmızı bülten' çıkarılmasını talep etti. Ancak mahkeme heyeti, talebi yine reddetti.

Bir sonraki duruşma ise, 2 Haziran saat 14.30'a ertelendi.

"ADALET ARAYIŞI 29. YILINDA"

Avukat Karaçelik, duruşma sonrası yaptığı değerlendirmede, şunları kaydetti:

"Vartinis davasında adalet arayışı 29. yılında…Bozma kararı sonrası tutuklayın bu sanığı dedik, tutuklanmadı ve kaçtı. Kırmızı bülten çıkarılsın dedik, o da reddedildi. 7 si çocuk 9 kişiyi katleden sanığın konforu ile adalet arayışımız arasındaki mücadele bu şekilde sürüyor."