Vanlılar, doğal gaza İstanbul’da yapılan indirimin tüm Türkiye'de geçerli olmasını istedi. Van’da yaşayan Ali Gür, "Doğal gaz zamları maalesef halkımızın düşmanı oldu. İstanbul’da yüzde 12 indirime geçti, Van için niye indirime geçmiyor? Van’ınki de halktır. İstanbul’a has bir indirim olmamalıydı" dedi.

Vanlılar, doğal gaz fiyatının sadece İstanbul’da indirilmesine tepki gösterdi. İstanbul ile sınırlı tutulan doğal gaz indirimiyle düşüncelerini ANKA Haber Ajansı’na anlatan Ali Gür, şunları söyledi:

“İSTANBUL’A HAS BİR İNDİRİM OLMAMALIYDI”

“Çok üzülerek söylüyorum; doğal gaz zamları maalesef halkımızın düşmanı oldu. İstanbul’da yüzde 12 indirime geçti, Van için niye indirime geçmiyor? Van’ınki de halktır. İstanbul’a has bir indirim olmamalıydı. Türkiye geneli bu indirim yapılmalıydı. Geçen sene 300 TL ödediğim doğal gaz faturası, şimdilerde 2 bin 500 lira olmuş. Fatura indirimini Van için de bekliyoruz."

“İSTANBUL’A, İNDİRİM İLE YAĞCILIK YAPIYORLAR”

Bir başka vatandaş Sadullah Besi ise “Bu zamlar artık yüzde ile hesaplanmaz; kat kat olmuş, en az 4-5 kat olmuş zamlar. Bu zamları karşılayacak, ödeyecek halimiz yok ki. Ödeyemiyoruz. Geceleri battaniyelerle ısınmaya çalışıyoruz. Ocak yakıp yemek yapamıyoruz, Allah yardımcımız olsun. Van’a indirim gelmedi. İstanbul’un özelliği var. Erdoğan, ilk seçimlerde, ‘İstanbul’u kaybeden Türkiye’yi kaybeder’ dedi. İstanbul’a, indirim ile yağcılık yapıyorlar. Halkı o şekilde kandırmaya çalışıyorlar. Van’a indirim gelmiş-gelmemiş, çok umurlarında değil. İstanbul’u kandırmaya çalıştıkları için indirim yaptılar. Türkiye yalnız İstanbul’dan ibaret değil ki. Türkiye’deki 81 ilden bir tanesidir İstanbul. ‘Halkı nasıl kandırırız, seçimi nasıl alırız’ hesapları yapıyorlar" dedi.

Halis Borazan da “Zamlar çok fazla yüksek, biz emekliyi aşıyor. Ödemekte güçlük çekiyoruz. İstanbul’a yapılan indirimi ise kazanmak için yapılan bir hamle olarak görüyorum" diye konuştu.

“BİZ DE VATANDAŞIZ”

Galeri Sitesi’nde yıkım durduruldu: 14 kedi kurtarıldı Galeri Sitesi’nde yıkım durduruldu: 14 kedi kurtarıldı

İsa Zerek, “İndirim Van’da ve bölgede de yapılsın. Doğal gaz indirimi olsa iyi olur. İstanbul özel değil, biz de vatandaşız” dedi.

“BİZ ÜVEY ÇOCUK MUYUZ”

Sinan isimli yurttaş ise “Doğal gaz zammı bu dönem çok yükseldi. Daha önce bize gelen fatura 300-600 iken son gelen fatura bin 800 TL. Bu faturayı ben nasıl ödeyeyim? Çok iyi bir haksızlıktır. Niye? Biz üvey çocuk muyuz? Batıda uygulanan indirim neden doğuda uygulanmıyor? Doğuda kış ayları daha çetin ve daha uzun sürüyor. Niye? Biz vatandaş değil miyiz? Bu büyük bir haksızlıktır” diye konuştu.

“ZAMLARDAN DOLAYI SOBALI EVE TAŞINDIK”

Yahya Ertaş da “Doğal gaz zammıyla ilgili… Devlet gelsin, bizi soysun, kıyafetlerimizi alsın. Çünkü bir tek onlar kalmış, onları da bu zamlarla sobaya atacağız. Zamlardan dolayı sobalı eve taşındık. Bütün doğal kaynaklar bizde, maalesef biz faydalanamıyoruz. Elektrik, doğal gaz ve özellikle petrol daha çok doğuda bulunuyor. Ama dünyanın en pahalı akaryakıtı ve doğal ürünleri bizde maalesef” dedi.

“İSTANBUL’DA YAPILAN İNDİRİMİN BÖLGEDE VE VAN’DA YAPILMAMASI BÜYÜK BİR HAKSIZLIK”

Esnaf Muhammed Can Uyar, “Ben, artık zamlara şaşmıyorum. Esnaf olduğumuz için bunun ceremesini çok çekiyoruz. Allah yardımcımız olsun. Yüzde 300’lük bir zam var. Artık bir anlam veremiyoruz. Doğal gaz zamları ile ilgili yorum yapamıyoruz. Sonumuz hayır olur inşallah. İstanbul’da yapılan indirimin bölgede ve Van’da yapılmaması büyük bir haksızlıktır. Yıllardır yapılan bir şey, bunun önüne geçilmelidir” diye konuştu.