Sınır güvenliği ve düzensiz göçmen geçişine karşı İran sınırına modüler duvar, akıllı kuleler ve hendeklerden oluşan bir hat örülüyor.

Van'ın Çaldıran ilçesinin İran sınırında başlatılan ve Ağrı'nın Doğubayazıt ile Hakkari'nin Yüksekova hattına kadar uzanan modüler duvar ve akıllı kule çalışmaları devam ediyor. AA'nın haberine göre, beton santrallerinde üretilen 3 metre yüksekliğinde, 2 metre 80 santimetre genişliğinde ve 7 ton ağılığındaki beton bloklar kullanılarak sınır hattı kapatılıyor. 63 kilometre uzunluğundaki modüler duvar çalışmalarının 3 kilometrelik bölümü tamamlanırken, bu beton duvara paralel olarak hendek kazma çalışmaları yürütülüyor. Edinilen bilgilere göre, 110 kilometrelik hendek kazıldı, 76 monoblok ve lego kule inşa edildi, 103 elektro optik kulenin inşasına devam ediliyor.

HEDEF GÖÇMEN GEÇİŞİNİN ENGELLENMESİ

TTB'den Prof. Şenol'u tehdit eden zanlı hakkında suç duyurusu: Diploması olmadığı halde tabip unvanı kullanıyor TTB'den Prof. Şenol'u tehdit eden zanlı hakkında suç duyurusu: Diploması olmadığı halde tabip unvanı kullanıyor

Çaldıran Kaymakamı Yusuf Durani Dinç, Acil Sınır Güvenlik Sistemleri Projesi kapsamında başlatılan çalışmalar hakkında bilgi verdi ve çalışmaların üç etap şeklinde sürdüğünü anlattı. "Bir taraftan da güvenlik yolu yapılıyor. Başta terör olmak üzere her türlü kaçakçılık, yasa dışı göçmen geçişinin engellenmesi, sınırın güvenliğinin sağlanması ve vatandaşın huzurunun tesisi için hendek açma faaliyetleri ve ASELSAN tarafından üretimi yapılan optik kulelerin yapımı noktasında idari işlemlerimiz kararlılıkla sürüyor" diyen  Dinç, devriye yolu ve mayın temizleme çalışmalarının da devam ettiğini aktardı.