İstanbul Valiliği, Ümraniye’de bir kişinin polis kurşunuyla öldüğü, üç kişinin de yaralandığı olayla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, hacizli olduğu için trafikten menedilen bir aracın içindeki iki şahsın aracı ateşe verdikten sonra polise bıçak ve taşla saldırdığı, saldırganlardan Y.G.’nin vurularak etkisiz hale getirildiği, üç kişinin de seken mermiler nedeniyle yaralandığı ve olayla ilgili soruşturma başlatıldığı bildirildi.

HDP'den Adalet Bakanlığı'na yürüyüş: Cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerine dikkat çektiler HDP'den Adalet Bakanlığı'na yürüyüş: Cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerine dikkat çektiler

İstanbul Valiliği’nden bugün yapılan açıklamada, Ümraniye’de bir kişinin polis kurşunuyla öldüğü, üç kişinin de yaralandığı olayla ilgili soruşturma başlatıldığı duyuruldu. Açıklamada, olayın ayrıntıları şöyle anlatıldı:

“Bugün saat 17:00 sıralarında Ümraniye ilçemizde yapılan trafik uygulamasında şüphe üzerinde durdurulan bir aracın, hacizli yakalama kararı gereğince trafikten men işlemi başlatılmıştır. Araçta bulunan Y.G. ve A.G. isimli şahıslar, görevli polislerimize, işlem yapılmasına engel olmak amacıyla mukavemet göstererek aracı yanıcı madde ile ateşe vermişlerdir. Yangını söndürmek üzere çağrılan itfaiye ekibi ve görevli polislerimize taş ve bıçak ile saldıran şahıslar önce sözle uyarılmış, yapılan uyarılara mukavemetle karşılık vermeleri üzerine görevli polislerimizce havaya uyarı ateşi açılmıştır. Yapılan tüm uyarılara rağmen bıçak ile saldırmaya devam eden Y.G. adlı şahıs vurularak etkisiz hale getirilmiş, sevk edildiği hastanede yapılan müdahalelere rağmen maalesef kurtarılamayarak hayatını kaybetmiştir. Olay esnasında seken mermilerden 3 vatandaşımız hayati tehlike arz etmeyecek şekilde yaralanmış olup, hastanede tedavileri devam etmektedir. Konuyla ilgili soruşturma başlatılmıştır.”