Valilik çocuğa cinsel istismarı görmezden geldi: "Alkollüydü, uygunsuz tavır sergiledi"

Şırnak’ta 10 yaşındaki çocuğa cinsel istismarda bulunan ‘uzman çavuş’ vatandaşlar tarafından yakalandı. Şırnak Barosu olayın adli makamlara intikal ettiğini belirterek, takipçisi olacaklarını kayd...

TOPLUMSAL CİNSİYET 15.07.2020 - 19:08 15.07.2020 - 19:08

Şırnak’ta 10 yaşındaki çocuğa cinsel istismarda bulunan ‘uzman çavuş’ vatandaşlar tarafından yakalandı. Şırnak Barosu olayın adli makamlara intikal ettiğini belirterek, takipçisi olacaklarını kaydederken, Şırnak Valiliği ise "A.A isimli kamu görevlisinin aşırı derecede alkollü olduğu, çevreyi rahatsız edecek şekilde uygunsuz tavır ve hareketler sergilediği tespit edilmiş" diyerek cinsel istismar olayını hafifletmeye çalıştı. Olayın ardından gözaltına alınan A.A. tutuklandı.

Şırnak’ta 10 yaşındaki çocuğa cinsel istismarda bulunan ‘uzman çavuş’ vatandaşlar tarafından yakalandı. Şırnak Barosu olayın adli makamlara intikal ettiğini belirterek, takipçisi olacaklarını kaydederken, Şırnak Valiliği ise "A.A isimli kamu görevlisinin aşırı derecede alkollü olduğu, çevreyi rahatsız edecek şekilde uygunsuz tavır ve hareketler sergilediği tespit edilmiş ve adı geçen şahıs gözaltına alınmıştır" diyerek yaptığı açıklamada, cinsel istismar faili erkeği korudu.Şırnak kent merkezinde bulunan bir sitede dün akşam bir ‘uzman çavuş’ 10 yaşında bir kız çocuğuna yönelik cinsel istismar teşebbüsünde bulunuldu. Küçük çocuğun çığlıklarını duyan vatandaşlar olaya müdahale ederek şüpheliyi yakaladı. Yaşanan olay sonrasında şüphelinin yakalanma anına dair görüntüler sosyal medyada paylaşıldı. Olayın ardından gözaltına alınan cinsel istismar faili erkek tutuklanarak cezaevine gönderildi. Şırnak Barosu da olayın takipçisi olacağına dair bir açıklama yayımladı.

HALK SOKAKLARA DÖKÜLDÜ

Şırnak'ta 10 yaşındaki bir çocuk cinsel istismara maruz bırakıldı, valilik "Kamu görevlisi alkollüydü" dedi. Duruma tepki gösteren insanlar Şırnak'ta sokaklara çıktı.https://twitter.com/dokuz8haber/status/1283466492642840576

ŞIRNAK BAROSU: "ÇOCUĞA KARŞI GERÇEKLEŞTİRİLEN HER SALDIRININ KARŞISINDAYIZ"

Şırnak Barosu olaya ilişkin yaptığı açıklamada, “14.07.2020 günü 23:00 sıralarında çocuk H.’ye karşı çocuğun cinsel istismarı olayının adli makamlara intikali ile süreç yakından takip edilmiş gece yarısı mağdur beyanları, tanık beyanları ve kamera delillerinin dosya arasına alınması için çaba sarf edilmiştir. Olayın failinin kamu görevlisi olması nedeni ile yaşadığımız mağduriyet daha da artmıştır.  Çocuğa karşı gerçekleştirilen her saldırının karşısında durduğumuzu bir kez daha yineleyerek; olayın tüm yönleri ile açığa çıkması için yakından takip ettiğimizi kamuoyuna saygı ile arz ederiz” ifadelerini kullandı.

ŞIRNAK BAROSU: "CEZASIZ KALMAMASI İÇİN TAKİP EDİYORUZ"

Şırnak Barosu Başkanı Nuşirevan Elçi de Twitter’dan yaptığı açıklamada baro yönetim kurulu ve insan hakları merkezinin olayı takip ettiğini duyurdu. Elçi, “Şırnak’ta 13 yaşındaki küçük kıza cinsel tacizde bulunan uzman çavuş A.A. İsimli şahsın eyleminin cezasız kalmaması için yönetim kurulu ve insan hakları merkezi üyesi meslektaşlarımız olayı takip etmektedirler” dedi.

ŞIRNAK VALİLİĞİ: "ÇEVREYİ RAHATSIZ EDECEK ŞEKİLDE UYGUNSUZ TAVIR VE HAREKETLER"

Şırnak Valiliği tarafından yapılan açıklamada, “15.07.2020 günü saat 01.00 sıralarında 155 İhbar hattına gelen çağrıda İlimiz Merkez Yeni Mahallede, vatandaşları rahatsız edecek hal ve hareketlerde bulunan bir şahsın çevrede bulunan vatandaşlar tarafından darp edildiği ihbarı üzerine olay yerine Emniyet ekipleri intikal etmiş, olay mahallinde A.A isimli kamu görevlisinin aşırı derecede alkollü olduğu, çevreyi rahatsız edecek şekilde uygunsuz tavır ve hareketler sergilediği tespit edilmiş ve adı geçen şahıs gözaltına alınmıştır.Konu ile ilgili Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından gerekli adli tahkikat başlatılmış, ayrıca hakkında idari tahkikat başlatılan bahse konu şahıs, adli ve idari soruşturmaların selameti açısından görevinden uzaklaştırılmıştır.” denildi.

"VALİLİK AÇIKLAMASI TACİZİ MEŞRULAŞTIRMAKTIR"

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, Valiliğin açıklamasına tepki göstererek, “Daha gözaltı devam ederken yapılan Valilik açıklaması tacizi meşrulaştırmaktır” dedi. Beştaş, “Şırnak’ta 13 yaşındaki bir çocuğa taciz’den sonra yapılan Valilik Açıklaması: Aşırı derece alkollü… Valiliğin görevi tacizci uzman çavuş olunca savunma rolüne soyunmak mıdır?” ifadelerini kullandı.

SOSYAL MEDYADA YAŞANAN OLAYA TEPKİ: "SUSMA ŞIRNAK"

Cinsel istismar girişimi öğlen saatlerinde kent merkezinde toplanan bir grup vatandaş tarafından protesto edildi Sosyal medyada da binlerce kullanıcı #susmaşırnak etiketiyle yaptıkları paylaşımlarla olaya dair tepkilerini gösterdi. 

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@