Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Toroslar Çankaya Özel Eğitim Meslek Okulu’nun bahçesinde düzenlenen ‘3 Aralık Dünya Engelliler Günü Farkındalık Etkinliği’ne katılarak, özel gereksinimli öğrencilerle ve aileleriyle bir araya geldi.

Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı Engelliler Şube Müdürlüğü ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde düzenlenen etkinlikte; Toroslar Çankaya Özel Eğitim Meslek Okulu, Yunus Emre İşitme Engelliler İlk-Orta Okulu, İbni Sina Özel Eğitim Meslek Lisesi ve Mersin Büyükşehir Belediyesi Özel Eğitim Uygulama Okulu öğrencileri yer aldı.

Etkinlikte yaptığı konuşmada sosyal devletin, yurttaşları arasında ayrım yapmadan, adaletli ve eşit hizmet götüren devlet anlayışı olduğunu belirten Başkan Seçer, aynı anlayışın yerel yönetimlerde de olması gerektiğini söyledi. Seçer, “Özel çocuklarıyla birlikte, kendi kısıtlı imkanları içinde hayatla mücadele eden ailelerimizin yanında olma gayreti içerisindeyiz. Özel çocuklara sahip ailelerimizin şartlarının, durumlarının, onların yaşadıkları zorlukların farkında olarak, onların yaşamına biraz daha kalite sunmanın çalışması içerisindeyiz. Bünyemizde yer alan Engelliler Şube Müdürlüğü’nde, sizlerin talepleri doğrultusunda projeler geliştiriliyor. Ben de Başkanınız olarak, bu konuda her zaman yanınızdayım ve destekçinizim” dedi.

OTİZM MERKEZİ AÇILACAK 

Büyükşehir’in Engelsiz Yaşam Merkezi ve Engelsiz Yaşam Parkı hizmetlerinden de bahseden Seçer, bu merkezlerde yapılan çalışmalarla özel bireylerin hem sosyalleşmelerinin, hem de fiziksel aktivitelerde bulunmalarının sağlandığını anlatarak, yakın zamanda açılacak Otizm Merkezi’ni de duyurdu. Akkent’te ocak ayının sonunda hizmete girecek bir Otizm Merkezi çalışması yürüttüklerini kaydeden Seçer, “0-6 yaş arası çocuklarımızın eğitileceği, terapiye tabi tutulacağı bir merkez olarak dizayn ediliyor. Bu çocuklarımız için her türlü fedakarlıkta bulunan anne babalarımıza, müteşekkir olduğumuzu belirtmek istiyorum. Çocuklarımıza, hep beraber iyi bakalım. Birlik beraberlik içerisinde aşamayacağımız hiçbir zorluk ve engel yok” diye konuştu. 

ÖZEL BİREYLERDEN BAŞKAN SEÇER’E ZİYARET

Evleri zorla yıkılan Tozkoparan halkı 1950 lira kira yardımını protesto etti Evleri zorla yıkılan Tozkoparan halkı 1950 lira kira yardımını protesto etti

Mersin Büyükşehir Belediyesi Engelsiz Yaşam Parkı öğrencileri ve öğretmenleri de ‘3 Aralık Dünya Engelliler Günü’ kapsamında, Mersin Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanı Hülya Atila ile birlikte Başkan Seçer'i makamında ziyaret etti.

Büyükşehir Belediyesi’nin ‘3 Aralık Dünya Engelliler Günü Farkındalık Etkinlikleri’, bir hafta boyunca kentin değişik noktalarında devam edecek.