Kanada'daki Waterloo Üniversitesi'nden bilim insanları, iklim değişikliği ve küresel ısınmanın ozon tabakası üzerindeki etkilerini araştırdı. Uzmanlar bu çalışma sırasında ozon tabakasında yeni bir delik keşfetti.

Küresel ıszınma ve iklim değişikliğinin etkileri her geçen gün hayatı daha da zorlaştırırken, bilim insanlarından korkutucu bir haber geldi. Uzmanlar, ozon tabakası üzerinde devasa bir yeni delik keşfettiklerini açıkladı.

DELİK HER ZAMAN AÇIK

Kazdağları Ekoloji Platformu: Cengiz Holding devasa alanda bir yıkıma sebep olacak Kazdağları Ekoloji Platformu: Cengiz Holding devasa alanda bir yıkıma sebep olacak

Araştırma ekibinin lideri Profesör Qing-Bin Lu, deliğin Dünya üzerindeki UV radyasyonunu artıracağını ve özellikle tropikal bölgelerdeki ekosistemler ve bu alanların durumu üzerinde pek çok olumsuz etki yaratacağını söyledi.

Daha önce Güney Kutbu'ndaki Antarktika kıtasının üzerinde dönem dönem açılıp kapanan bir deliğin varlığı biliniyordu. Bu delik, ilkbaharda genişliyor ve diğer mevsimlerde neredeyse kapanıyor. Neredeyse tüm tropikal bölgeleri kapsayan yeni delik ise sürekli açık.