Asgari ücretin yeniden artırılması pek çok kesimin beklentisi ve hükümete en çok sorulan soru. Konuyla ilgili açıklama yapan Makro Ekonomi Uzmanı Prof. Dr. Volkan Öngel, asgari ücrette ara düzenlemenin yakın olduğunu belirtti. Öngel, “Asgari ücret 5 bin 500 TL’yi geçebilir” tahmininde bulundu.

2022 yılında uygulanan net asgari ücret geçen yıla göre yüzde 50.5, brüt asgari ücret ise yüzde 40 oranında artırıldı. Ancak buna rağmen hızla artan enslasyonun karşısında direnemedi ve eridi. Başta asgari ücretliler olmak üzere, pek çok kesim asgari ücretin yeniden düzenlenmesini ve bunun yıl sonuna sarkmamasını tale ediyor.

Makro Ekonomi Uzmanı Prof. Dr. Volkan Öngel, asgari ücrette ara düzenlemenin yakın olduğunu belirterek şöyle konuştu:

YÜZDE 30 ORANINDA ARTABİLİR

Şekere yüzde 67'ye varan zam Şekere yüzde 67'ye varan zam

 “Özellikle Mayıs ayı başından beri farklı zamanlarda dile getirilen asgari ücret ile ilgili yıl içerisinde düzenleme olabileceği yönündeki söylemler Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in 'Enflasyon tahribatlarına karşı çalışanları korumak vazifemiz' açıklamasından sonra hız kazandı. Sayın Cumhurbaşkanımız ve Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay arasında dün gerçekleşen görüşme sonrasında yapılan açıklamalar ise bu düzenlemenin artık çok uzak olmadığını düşündürüyor. Özellikle sabit gelirlinin yaşam şartlarında enflasyondan kaynaklı tahribatların giderilmesi düşüncesi göz önüne alındığında yıl başında yapılan asgari ücret zammına ek olarak yüzde 30 civarında bir artışın yapılabileceği görülüyor."

İŞVERENLERE DEVLET DESTEĞİ GEREKECEK

Yüzde 30 oranında yapılacak artışın gerçekleşmesi durumunda net 4 bin 253 lira 40 kuruş olan asgari ücret seviyesinin 5 bin 500 TL üzerine çıkarak 5 bin 529,42 TL olabileceğini söyleyen Beykent Üniversitesi'nden Prof. Dr. Öngel, “Tabii en çok konuşulan konulardan olan bu artışın işverenler tarafından nasıl karşılanacağı sorusu içinde özellikle sosyal güvenlik prim ödemelerinde bir devlet desteğinin olabileceği düşünülüyor” ifadelerini kullandı.