Uzayda daha önce hiç görülmemiş bir nesne keşfedildi

Bilim insanları uzayda daha önce hiç keşfedilmemiş bir nesne keşfetti.ABD ve İtalya'da eş güdümlü şekilde yapılan çalışmalar sonucunda uzayda yeni bir nesne keşfedildi.EN BÜYÜK YILDIZDA...

BİLİM & UZAY 29.06.2020 - 22:49 29.06.2020 - 22:49

Bilim insanları uzayda daha önce hiç keşfedilmemiş bir nesne keşfetti.

ABD ve İtalya'da eş güdümlü şekilde yapılan çalışmalar sonucunda uzayda yeni bir nesne keşfedildi.

EN BÜYÜK YILDIZDAN BÜYÜK EN KÜÇÜK KARA DELİKTEN KÜÇÜK

ABD ve İtalya'daki çekimsel dalga dedektörleriyle uluslararası bir ekip tarafından yapılan keşfin ayrıntıları, "The Astrophysical Journal Letters" dergisinde yayımlandı. Nesnenin, "nötron yıldızı" olarak adlandırılan en büyük sönen yıldızdan daha büyük, bilinen en küçük kara delikten daha küçük olduğu belirtildi.Evrende büyük nesnelerin çarpışmasının uzay zamanda yol açtığı anlık dalgalanmaları saptayan dedektörler, Ağustos 2019'da Güneş'ten 23 kat büyük bir kara deliğin, Güneş'in 2,6 katı büyüklüğündeki bir nesneyle çarpıştığını tespit etti. Gök bilimciler, küçük olan nesnenin, en büyük nötron yıldızdan daha fazla, gözlenen en küçük kara delikten daha az kütleye sahip olduğunu bildirdi.

HAFİF BİR KARA DELİK OLABİLİR

Araştırma ekibinde yer alan Cardiff Üniversitesinden Charlie Hoy, keşfin, nötron yıldızları ve kara deliklerin oluşumu hakkındaki görüşlerin gözden geçirilmesini gerektireceğini söyledi. Nesnenin, büyük olasılıkla hafif bir kara delik olduğu ancak diğer olasılıkların da göz ardı edilmediği belirtildi.Evrende, kara delikten sonra en yoğun nesneler arasında gösterilen nötron yıldızının bir çay kaşığına eş değer parçasının, Dünya'da 4 milyar ton ağırlığında geleceği belirtiliyor.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@