Bakanlık İBB ile karşı karşıya geldi: Yeni alanlar imara açılmak isteniyor Bakanlık İBB ile karşı karşıya geldi: Yeni alanlar imara açılmak isteniyor

İstanbul Barosu, 10 Nisan 1928 Anayasa’da laiklik ilkesine ilk adımın atılmasının yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımladı. İstanbul Barosu açıklamasında, "Ülkemizin aydınlık geleceği için laiklik ilkesine her zaman sahip çıkacağımızı kamuoyuyla paylaşıyoruz" ifadelerine yer verdi.

"BÜTÜN DİNLERE EŞİT MESAFE"

İstanbul Barosu’nun açıklamasının tamamı şu şekilde

"10 Nisan 1928 tarihinde, devletin bütün dinlere eşit mesafede olmasının sağlanması gerekçesiyle Anayasada ilk adımı atılan laiklik ilkesi, 1961 ve 1982 Anayasalarımızda da devletin değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez temel nitelikleri arasında yer almıştır."

"EŞİT HAKLARA SAHİP VATANDAŞLAR"

"94 yıl önce 1924 Anayasasının 2. maddesinde yer alan “Türkiye Devleti'nin dini İslam'dır” hükmü değiştirilmiş ve “Dini İslam'dır” ibaresi çıkarılmıştır. Böylece, 1924 Anayasasının 88. maddesinde belirtildiği gibi dine dayalı ayrım olmaksızın herkesin eşit haklara sahip vatandaş olması sağlanmıştır."

"LAİKLİK KADIN HAKLARININ DA GÜVENCESİDİR"

"Laiklik, din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılmasını öngören bir ilke olmasının yanında, aynızamanda aklı, bilimi esas alan eğitimin, yönetimin, hukukun dayanağıdır. Barış içinde birlikte yaşamamızın, din ve vicdan özgürlüğünün, özgür düşüncenin temelidir. Ülkemizde hukuk birliğinin ve demokrasinin olmazsa olmaz koşulu olan laiklik ilkesi, demokrasinin temel kriteri olan kadın haklarının da güvencesidir."

"ÜLKEMİZİN AYDINLIK GELECEĞİ İÇİN LAİKLİK İLKESİNE HER ZAMAN SAHİP ÇIKACAĞIZ"

"Koronavirüs pandemisi, bir kez daha göstermiştir ki ülkeler küresel krizlerle ve salgınlarla mücadele ederken de ancak akla, bilime dayanarak çıkış yolu bulabilmektedir. Özgür düşüncenin ve demokrasinin güvencesi olan laikliğin korunmasına, yaşamın her alanında aklın, bilimin önderliğinin kabul edilmesine bugün her zamandan çok ihtiyacımız olduğuna inanıyoruz. İstanbul Barosu olarak, ülkemizin aydınlık geleceği için laiklik ilkesine her zaman sahip çıkacağımızı kamuoyuyla paylaşıyoruz."