Ülkeler koronavirüsle mücadeleye ne kadar bütçe ayırdı?

Tüm dünyada koronavirüse karşı açıklanan ekonomik önlem paketleri içinde paket maliyeti gayrisafi milli hasılaya oranla en düşük olan ülkelerden biri Türkiye oldu. Sosyal ve ekonomik hayatın alaca...

EKONOMİ 01.04.2020 - 17:07 01.04.2020 - 17:07

Tüm dünyada koronavirüse karşı açıklanan ekonomik önlem paketleri içinde paket maliyeti gayrisafi milli hasılaya oranla en düşük olan ülkelerden biri Türkiye oldu. Sosyal ve ekonomik hayatın alacağı zararı en aza indirmek hedefiyle açıklanan bu paketlerin içeriğinde neler var? Hangi ülke salgınla mücadeleye ne kadar bütçe ayırdı?

Tüm dünyada koronavirüsle mücadelede önlem paketleri açıklanıyor. Açıklanan paketler içinde paket maliyeti GSYH'ye oranla en düşük olan ülkelerden biri Türkiye oldu. Ülkelerin ekonomik büyüklükleri, para rezervleri ve öncelikleri üzerinden şekillenen bu paketler neleri kapsıyor? En fazla bütçeyi hangi ülke ayırdı? Sizler için derledik.[infogram id="ba15dbcb-bcbb-4817-aab0-fafc94eb2d26" prefix="RvX" format="interactive" title="ülkelere verilecek paketler - koronavirüs"]

ABD: 2 TRİLYON DOLARLIK DEV BÜTÇE

Koronavirüs salgını, ABD tarihinde daha önce eşi benzeri görülmemiş bir sosyal yardım ve iktisadi koruma paketini gündeme getirdi. Senato'da Cumhuriyetçi ve Demokrat Parti üyelerinin onayıyla kabul edilen paket, 3 hafta içinde halka ve şirketlere dağıtılmaya başlanacak.Paketin içeriği:Salgından olumsuz etkilenen şirketlere 500 milyar dolarMilyonlarca aileye 3000 dolar nakit yardım için 300 milyar dolarİşsizlik maaşı bütçesine ek 250 milyar dolarKüçük işletmecilere kredi olarak kullandırılmak amacıyla 350 milyar dolarBu ana paketlerin yanı sıra, eğitim, ilaç, silah, sigorta gibi sektörlere de ayrı ayrı paketler hazırlandı. Bu süreçte ABD'de iç siyasette büyük tartışmalara yol açan ve tüm dünyadaki en yüksek maliyetli önlem paketi olan 2 trilyonluk destek, Amerikan GSYH'sinin yalnızca yüzde 9,3'üne denk düşüyor.

ALMANYA: 1 TRİLYON 7O MİLYAR DOLARLIK SERMAYE KURTARMA PAKETİ

Salgının sosyal ve ekonomik hayatı olumsuz etkilediği bir diğer ülke olan Almanya'da ise 978 milyar avroluk bir kurtarma paketi açıklandı.Paketin içeriği:Paketin 156 milyar avroluk kısmı halka yapılacak sosyal yardımlara ayrılacakAlman şirketlere 100 milyar avroluk hisse alma olanağı sağlandıHükümete 200 milyar avroyu salgınla mücadelede kullanma yetkisi verildiAlman kamu kalkınma bankasına, zor durumdaki şirketlere 100 milyar avro kredi verme yetkisi verildiEv sahiplerinin kira ödeyemeyen kiracıları evden çıkarması yasaklandıHastanelere 3 milyar avronun üzerinde yardım yapılacakAilelere çocuk parası yardımı yapılacakMüzisyenler, oyuncular, sanatçılar, fotoğrafçılar, terapistler, serbest çalışanlar üç ay boyunca doğrudan 9 bin avro ile 15 bin avro arasında nakdi yardım alacak. Çalışan ve işsiz kişilere oranla şirketleri ve büyük sermaye gruplarını korumak amacıyla çıkarılan bu yüksek maliyetli paket, Almanya GSYH'sinin yüzde 28,5'ine denk düşüyor.

İTALYA: ÖLÜ SAYISI EN YÜKSEK ÜLKEDEN 27 MİLYAR DOLARLIK PAKET

Dünyada koronavirüs nedeniyle en fazla kaybın yaşandığı İtalya'da ise hükümet 25 milyar avroluk bir önlem paketi açıkladı. 27 milyar dolara tekabül eden paketin ayrıntıları:Sağlık sisteminin güçlendirilmesi için 3,2 milyar avroİşçilerini işten çıkarmamaları şartıyla süreçten yara alacak olan şirketlere verilmek üzere 10,3 milyar avro340 milyar avroluk ek krediyi tetikleyici olarak kullanılmak üzere 5,1 milyar avroİtalya'da ilk adımda uygulanacak olan önlem paketi, GSYH'nin yüzde 1,4'üne denk düşüyor. Fakat hükümet önümüzdeki günlerde 340 milyar avroluk bir destek paketini daha yürürlüğe koymayı planlıyor.

İSPANYA: 218 MİLYAR DOLARIN YARISI KAMUYA

Avrupa'da İtalya'dan sonra koronavirüs salgınından en fazla etkilenen ülke olan İspanya, sosyalist hükümetin öncülüğünde ülke tarihinin en büyük sosyal yardım paketini kabul ettiğini duyurdu. İspanya, açıklanan 218 milyar dolarlık paketin yarısını kamunun ihtiyaçları doğrultusunda kullanacak.Ülkedeki GSYH'nin 15,7'sine denk düşen bu paket, yüzde 50'lik oranla açıklanan paketler içerisinde Hollanda ile birlikte kamuya ayrılan kısmı en yüksek paket olma özelliğini taşıyor.

BİRLEŞİK KRALLIK: 461 MİLYAR DOLAR

İngiltere'de başta 30 milyar sterlin olan yardım paketi 362 milyar sterline çıkarıldı. Boris Johnson'un da koronavirüse yakalandığı ülkede şirketleri ve halkı korumak adına açıklanan paketin ayrıntıları şu şekilde:Devlet işe gidemeyen işçilerin maaşlarının yüzde 80'ini en az 3 ay süreyle ödeyecek.Serbest meslek sahiplerine, her ay son 3 yıldaki kar ortalamalarının yüzde 80'i devlet tarafından ödenecek.Merkez Bankası, 200 milyar sterlinlik devlet ve şirket tahvili alacak.Salgının başladığı süreçte kitle bağışıklığı tartışmaları üzerinden fazla vakit kaybetmekle suçlanan hükümetin açıkladığı bu paket ülke GSYH'sinin 17,7'sine denk düşüyor.

İSVEÇ: 97 MİLYAR DOLARLIK KURTARMA PAKETİ

İskandinav ülkesi İsveç, ilk etapta açıklanan paketle sosyal yardımlar, vergi ertelemeleri ve hastalık izni ödemeleri gibi ihtiyaçlar karşılanırken ikinci paketle birlikte bankaların ve piyasanın ihtiyacına cevap vermek ve kayıpları engellemek adına 500 milyar İsveç kronu kredi ayrıldı. Toplamda 97 milyar dolara denk düşen bu ekonomik kurtarma paketi İsveç gayrisafi milli hasılasının yüzde 18'inin üzerinde.

FRANSA: 377 MİLYAR DOLARLIK PAKETTE HALKIN PAYINA 45 MİLYAR DOLAR DÜŞÜYOR

Fransa'da salgın nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı artmaya devam ederken hükümet iş yaşamı ve sosyal yaşamda yaşanabilecek aksaklıkları önlemek amacıyla iki farklı paket açıkladı. Halkın yaşayacağı kayıpları telafi etmek için sosyal yardım, sağlık yardımı gibi giderler için 45 milyar dolarlık bir paket hazırlayan Fransa hükümeti, iş dünyasının kayıplarını önlemek amacıyla 332 milyar dolarlık bir paket hazırladı.Fransa olağan koşullarda sosyal yardıma Avrupa'da en fazla bütçe ayıran ülkelerden biri durumunda. Pakete ek olarak, normalde kira yardımı alanların Nisan ayında bu yardımı daha erken alacağı belirtildi. Hazırlanan bu paket ülkedeki GSYH'nin yüzde 14,3'üne denk geliyor.

TÜRKİYE: 15 MİLYAR DOLARIN 2 MİLYAR DOLARI SOSYAL YARDIM

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan'ın açıkladığı koronavirüse karşı önlem paketi, iş dünyasının övgülerini topladı. Erdoğan paketi açıkladığı konuşmasında iş çevrelerine yapılacak olan yardımlardan bahsettiği sırada Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu'na "Neşen yerinde" demişti. Erdoğan, aynı açıklamada sosyal yardımlara 2 milyar TL'lik bir kaynak ayrıldığını söylese de şu ana kadar bankaların verdiği 6 ay ödemesiz krediler ve en düşük emekli maaşının 1500 TL yapılması dışında somut bir adım atılmadı.Toplamda 15 milyar dolara denk düşen ekonomik önlem paketi Türkiye GSYH'sinin yüzde 2,3'üne denk düşüyor.

HOLLANDA: 22 MİLYAR DOLAR

Koronavirüs salgınına karşı önlem almakta diğer devletlere göre geciken Hollanda, geçtiğimiz günlerde 22 milyar dolarlık bir ekonomik kurtarma paketi açıkladı. Sağlık bakanının istifa ettiği ülkede halkın hükümete yönelik tepkisi sürüyor. Ekonomik büyüklük açısından Türkiye'ye yakın olan Hollanda, nüfus açısından ise Türkiye'nin oldukça gerisinde. Açıklanan ekonomi paketi ülke GSYH'sinin yüzde 2,4'üne tekabül ediyor.Paketle salgından olumsuz etkilenen işletmelerde çalışanların maaşlarının yüzde 90'ını 3 ay süreyle hükümetin ödemesi ön görülüyor. Ülkede vergi ve kredi borçları ertelenirken salgın nedeniyle gelirinin en az yüzde 20'sini kaybeden şirketlerde çalışanların maaşları 3 ay boyunca devlet tarafından ödenecek. 

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@