Türkiye'nin, Rusya'nın çaldığı tahılı satın alan ülkeler arasında olduğunu söyleyen Vasyl Bodnar, "Rusya utanmaz bir şekilde Ukrayna buğdaylarını çalıyor ve bunları yabancı ülkelere satıyor" iddiasında bulundu. Bodnar konuyla ilgil Interpol'e başvurduklarını açıkladı.

Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Vasyl Bodnar'dan Türkiye'ye suçlama geldi. Bodnar, Türkiye'nin Rusya'nın Ukrayna'dan çaldığı tahılı satın alan ülkeler arasında olduğunu söyledi. 

"Rusya utanmaz bir şekilde Ukrayna buğdaylarını çalıyor ve bunları yabancı ülkelere satıyor, Türkiye de bunlar arasında" iddiasında bulunan Bodnar, Interpol'e başvuruda bulunduklarını açıkladı.

RUSYA İLE İŞBİRLİĞİ YAPAN TÜRK FİRMALARI UYARDI

Bodnar; Türkiye sularından yapılan tahıl sevkiyatına dair detaylı bilgi alma çalışmalarını sürdürdüklerini belirterek, Türkiyeli yetkililerden bilgi istediklerini anlattı.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy'den "destek" talebi Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy'den "destek" talebi

Bodnar, “Tahrip olan altyapı şirketlerine bakınca bu, Türk firmalar için gerçekten iyi bir fırsat olacak, maalesef Rusya ile iş birliği yapan şirketler Ukrayna pazarında bir perspektif bulamayacak” ifadelerini kullandı. 

Ukrayna’nın Beyrut Büyükelçiliği tarafından yapılan açıklamada, Rusya'nın 'çaldığı' tahmin edilen 100 bin ton buğdayı Suriye’ye gönderdiği ileri sürülmüştü.