Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Türkiye'de Rusya ve Ukrayna arasında imzalanan tahıl sevkiyatı anlaşmasının ardından Rusya'nın Odessa'ya ikinci kez saldırı düzenlediğini açıkladı.

Açıklamayı Instagram hesabından yapan Zelenskiy, saldırının Zatoka köyüne yapıldığını söyledi ve "Bu sabah. Sıradan bir köy olan Zatoka. İnsanların barındığı, yaşadığı, sadece yaşadığı bir yer. Bir üs ya da asker yok. Rusya Federasyonu'ndan teröristler vurmak istiyor. Her şeyden onlar sorumlu olacak" dedi.

Maymun çiçeği vakaları dünya genelinde yüzde 20 artış gösterdi Maymun çiçeği vakaları dünya genelinde yüzde 20 artış gösterdi

Ukrayna Savunma Bakanlığı'nın Twitter hesabında da "Odessa bölgesindeki Zatoka, Ukrayna'nın en popüler tatil yerlerinden biridir. Rus füze saldırısından sonra bugün böyle görünüyor" mesajıyla görüntüler paylaşıldı.

KRİTİK BÖLGE

Ukrayna Savunma Bakanlığı Danışmanı Yuri Sak ise ABD'li Fox News kanalına yaptığı açıklamada, saldırının dünyaya tahıl sevkiyatının başlayacağı Odessa Limanı'na yakın bir bölgeye gerçekleştirildiğini aktardı.

Rusya, İstanbul'da imzalanan tahıl anlaşmasından yaklaşık 12 saat sonra Odessa Limanı'nda askeri alt yapıyı hedef alan bir saldırı düzenlemişti. Zelensky ise Ukrayna'dan dünyaya tahıl sevkiyatının bu çarşamba günü başlayacağını açıklamıştı.