Ukrayna lideri Zelenskiy 'vatana ihanet' suçlamasıyla Güvenlik Servisi (SBU) Başkanı İvan Bakanov dahil 28 kişiyi görevden aldı.

Ukrayna'da 'vatana ihanet' suçlamasıyla görevine son verilen Güvenlik Servisi (SBU) Başkanı İvan Bakanov'un yerine vekaleten, teşkilatın eski başkan yardımcısı Vasyl Maliuk atandı. 39 yaşındaki Maliuk, yolsuzlukla mücadele çabaları ve organize suç biriminde yaptığı işlerle tanınıyor.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, her gece yaptığı video konuşmasında, 28 yetkilinin daha görevden alınmasına karar verildiğini söyledi.

Analistler, bu adımların Zelenskiy'nin 24 Şubat'ta Rus işgali başlamadan önce atanan kişiler tarafından yönetilen ordu ve güvenlik kurumları üzerindeki kontrolünü güçlendirmek anlamına geldiğine dikkat çekiyor.

Zelenskiy, 2019'dan beri 30 bin kişilik devlet güvenlik servisi olan SBU'dan sorumlu olan çocukluk arkadaşı Ivan Bakanov'un görevine son verdi. Bakanov'un Rusya'nın teşkilat bünyesine sızmasını engelleyemediği savunuluyor. Ukrayna lideri, kısa süre önce Almanya dahil beş ülkenin büyükelçileri ile Macaristan, Norveç, Çek Cumhuriyeti ve Hindistan dahil olmak üzere diğer bazı elçileri görevden aldı. 

Hafta sonu da Kırım'daki SBU'nun eski başkanı Oleh Kulinich, vatana ihanet şüphesiyle tutuklandı.

“651 CEZA DAVASI”

Taliban Türkiye'ye geliyor: Konu Afgan mülteciler Taliban Türkiye'ye geliyor: Konu Afgan mülteciler

Vladimir Zelenskiy, konuya ilişkin Telegram kanalından yaptığı açıklamada, vatana ihanet nedeniyle ülkenin başsavcılık ve kolluk kuvvetlerinde bazı çalışanlara yönelik 651 ceza davasının kayıtlara geçtiğini belirtti.

Zelenskiy, "Özellikle, 60'tan fazla Güvenlik Servisi ve kolluk kuvvetleri çalışanı, işgal altındaki topraklarda kaldı ve devletimize karşı çalışıyor. Ukrayna güvenlik güçleri ve Rus istihbaratı çalışanlar arasındaki iş birliği nedeniyle devletin ulusal güvenliğinin temellerine karşı kayda alınan bu suçlar, ilgili yöneticilerle ilgili ciddi sorular uyandırıyor. Her bir sorunun da cevabı bulunacaktır." Dedi.

“İVAN BAKANOV KİMDİR?”

Zelenskiy, Rus işgalinden önce yurt içinde, arkadaşları da dahil olmak üzere tecrübesiz isimleri önemli görevlere getirmekle suçlanıyordu.

Özellikle Kryvyi Rih şehrinde büyüdüğü için Zelenskiy'e yakın olarak görülen Bakanov, Zelenskiy'nin Studio Kvartal-95 prodüksiyon şirketinde çalıştı ve başkanlık seçimleri sırasında eski aktörün kampanya merkezini yönetti.