Ukrayna Güvenlik Servisi, Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov ve üst düzey askeri yetkililere suikast planlayan Rus ekibin yakalandığını açıkladı.

Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU) tarafından yapılan açıklamada, Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov ve Ukrayna ordusunda görevli üst düzey yetkililere suikast planlayan Rus suikast ekibinin yakalandığı aktarıldı.

Ukrayna Büyükelçiliği: Sözde referandumlar ve Kremlin’in adımları tamamen yasa dışıdır Ukrayna Büyükelçiliği: Sözde referandumlar ve Kremlin’in adımları tamamen yasa dışıdır

Rusya Silahlı Kuvvetlerine bağlı askeri istihbarat teşkilatı GRU’ya bağlı olduğu belirtilen Rus suikast ekibinin, Ukrayna'da üst düzey askeri ve politik isimlere karşı bir dizi suikast düzenlemek istediğini aktaran açıklamada, "Saldırganlar, ülkemizin Savunma Bakanı ve İstihbarat Ana Müdürlüğü Başkanının yanı sıra tanınmış bir Ukraynalı aktivistin öldürülmesi için hazırlıklar yapıyorlardı. Öldürülmesi planlanan her kişi için 100 ile 150 bin dolar ödül vaat edildi" ifadeleri yer aldı.

“BELARUS'TAN GİRDİLER”

İHA'nın servis ettiği habere göre Rus suikast ekibinin Ukrayna topraklarına Belarus üzerinden girdiği ifade edilen açıklamada, "Suikastçılar hareketlerini gizlemek için Ukrayna topraklarına Belarus topraklarından giriş yaptı. Ukrayna istihbaratı kontrol noktalarından Volyn Bölgesi'ne girişlerini ve işbirlikçileriyle görüşmeleri kaydetti. Ciddi bir saldırının önlenmesi amacıyla istihbarat elemanları karşı istihbaratın suikast elemanlarını Kovel kentinde gözaltına aldı. Şu anda tutuklanan her 2 kişi de vatana ihanet ve kasten adam öldürmekle suçlanıyor" denildi. Gözaltına alınan şahısların üzerlerinde Rusya pasaportu bulundu.