Zelenskiy, halka seslendiği video mesajında "Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Başkomutanı olarak, özel dönem için yedek askeri personelin çağrılması konusunda kararname yayınladım" açıklamasında bulundu.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, halka seslendiği bir video mesaj paylaştı.

Gözden kaçırmayın

Ukrayna: Savaşta ölen Rus asker sayısı 21 bin 600 oldu Ukrayna: Savaşta ölen Rus asker sayısı 21 bin 600 oldu

"GENEL SEFERBERLİĞE İHTİYAÇ YOK"

Genel seferberliğe ihtiyaç olmadığına dikkat çekerek, ordudaki eksiklerin tamamlanması için ülkedeki yedek askeri personele seferberlik çağrısında bulunan Zelenskiy, şu ifadeleri kullandı:

“Bugün genel seferberliğe ihtiyaç yok. Ukrayna ordusunun ve diğer askeri oluşumların eksiklerini hızla tamamlamamız gerekiyor. Ben, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Başkomutanı olarak, özel dönem için yedek askeri personelin çağrılması konusunda kararname yayınladım. Sadece operasyonel rezervde yer alan vatandaşların söz konusu olduğunu vurguluyorum."

Sputnik’in aktardığı habere göre Ukrayna lideri, bölgesel savunma yedek askeri personeli için eğitim kamplarının en kısa zamanda düzenleneceği bilgisini verdi.

ÜLKE GENELİNDE VERGİ TATİLİ İLAN EDİLDİ

Öte yandan ülkedeki işletmeler üzerindeki vergi yükünün düşürülmesini ve denetimlerin azaltılmasını içeren ekonomik vatanseverlik programının başlatıldığını duyuran Zelenskiy, şunları kaydetti:

“İşletmeler üzerindeki vergi yükünün azaltılması ve denetimlerin sınırlandırılması. Bunlar, halkın elindeki fonların işletmelere ve bankacılık sistemine çekmek için teşviklerdir. Benzin ve dizelde KDV indirimi. Bu, benzin istasyonlarındaki fiyatların düşmesini sağlayacak. Amacımız ekonomik bağımsızlık kazanmaktır. Özellikle de enerji alanında.”