30 yıl önce Ankara’da evinin önünde uğradığı suikast sonucu hayatını kaybeden gazeteci-yazar Uğur Mumcu, Didim Belediyesi tarafından düzenlenen programla anıldı. Digem Sanat Akademisi’nde düzenlenen anma programına, Didim Belediye Başkanı A. Deniz Atabay, Didim Belediye Başkan Yardımcıları Yusuf Deveci, Zeynel Şener, CHP Didim İlçe Başkanı Nurettin Koçak, CHP Didim İlçe Kadın Kolları Başkanı Gülru Pere, CHP Didim Gençlik Kolları Başkanı Süleyman Çulha ve Didimli vatandaşlar katıldı.

Anma programında konuşan Didim Belediye Başkanı A. Deniz Atabay, şunları söyledi:

“Gönül isterdi ki Uğur Mumcu aramızda olsun.  Tam 30 yıl önce aramızdan kalleşçe düzenlenmiş bir suikast sonucu bizden koparıp aldıkları Uğur Mumcu’yu bugün anıyoruz. Bütün ümidimiz güçlü ve halkına güven veren siyasetçilerle kudretli iktidarlar kurup, halkımızla, yurttaşlarımızla, geleceğimizle, bugünümüzle umutlu ve mutlu olarak yaşamaktır. Çok uzun yıllar yaşayıp ondan öğreneceğimiz çok şeyler varken, 51 yaşında memleketine en önemli hizmetleri verebileceği bir dönemde maalesef aramızdan aldılar.  Araştırmacı Gazeteciliğin ne olduğunu Türkiye’ye öğreten ve bunun için bedeller ödenmesi gerektiğini de o bedelleri ödeyerek, yaşayarak anlatan Uğur Mumcu, önemli araştırmalarda bulunmuş, bazı başından geçen trajikomik olayları kaleme dökmüş önemli bir gazetecimizdi.

Ben kendisinin hayatta olsaydı bizlere önemli yollar göstereceğine, ufuklar açacağına inanıyordum ama maalesef olmadı. Uğur Mumcu’yu, bizden koparılışının 30. yılında yâd ediyor, özlemle anıyorum. Bir daha böyle değerlerimizin de bu şekilde elimizden alınmamasını dileyerek sözlerime son veriyorum.” 

Kuşadası Belediyesi’nden kadınlar için pilates dersi Kuşadası Belediyesi’nden kadınlar için pilates dersi

Konuşmanın ardından başlayan programda, vatandaşlara Uğur Mumcu’nun hayatını ve konuşmalarını içeren belgesel izlettirildi. Program, DİGEM Gençlik Müzik Topluluğu öğrencilerinin koro halinde seslendirdiği şarkılarla son buldu.