Uğur Dündar: "Sezgin Baran Korkmaz ve ortakları Borajet’e nasıl çöktüler?"

Uğur Dündar, kara para aklamak ile suçlanan Sezgin Baran Korkmaz'ın Borajet’in tek kuruş ödemeden sahibi olduğunu belirtti.

GÜNDEM 17.07.2021 - 08:47 17.07.2021 - 08:50

Sözcü yazarı Uğur Dündar, kara para aklama suçlamasıyla ABD'nin talebi üzerine Avusturya'da tutuklanan Sezgin Baran Korkmaz’ın Borajet’i para ödemeden ele geçirdiğini yazdı.

"KENDİSİNİ BAKAN ARSLAN'IN YEĞENİ OLARAK TANIYOR"

Türkiye vatandaşı olarak Lev Aslan Dermen ismini alan Levon Termendzhyan’ın Sezgin Baran Korkmaz’ın asıl patronu olduğunu belirten Dündar, Borajet’in satın alınma sürecini kaleme aldığı bugünkü yazısında şunları kaydetti:

"Hakkındaki itibarsızlaştırma kampanyasına çok üzülen ve şirketin işlerinin giderek daha da bozulacağını düşünen Yalçın Ayaslı, 2016'da, Borajet'i satmaya karar veriyor. Bu kararı piyasada duyulunca, karalama yağmurunun arkasındaki kişi olan Sezgin Baran Korkmaz ortaya çıkıyor! Karslı Korkmaz, kendisini dönemin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan'ın yeğeni olarak tanıtıyor!.. Görüşmeler başlayınca, Borajet için Ata Yatırım Şirketi'ne bir çalışma yaptırılıyor ve 3 Haziran 2016 tarihli raporda, piyasa değeri 344 milyon dolar olarak belirleniyor. El sıkışma aşamasına gelince Yalçın Ayaslı, Borajet'in bankalara olan 43 milyon dolarlık borcunu da üstleniyor.

"90 MİLYONLUK GİZLİ ZARARI AYASLI'NIN ÖDEMESİNİ İSTİYOR"

Sezgin Baran Korkmaz ise şirketi büyütüp kâra geçirdikten sonra sattığında kazançtan yüzde 25 vermeyi taahhüt ediyor. Böylece el sıkışılıyor ve SBK tek kuruş ödemeden Borajet'in sahibi oluyor. Ancak kısa bir süre sonra, Hürriyet Gazetesi'nde çıkan bir haberde, SBK'nın şirketi 260 milyon dolar ödeyerek satın aldığı duyuruluyor.

SBK'ya geçtikten sonra Türk Hava Yolları'nın eski Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu'nun danışmanlık yapmaya başladığı Borajet'in, Türk Hava Yolları'na satılacağı dedikodusu yayılıyor.

SBK, Ayaslı'ya verdiği şirketi büyütme sözünü tutmadığı gibi, bilanço ile yanıltıldığını öne sürerek 90 milyon dolarlık bu gizli (!) zararı, Ayaslı'nın ödemesini istiyor. SBK'nın suçladığı kişilerin beraatı ile sonuçlanacak dava sürecinde bir banka, Ayaslı'dan vadesinin dolmasına uzun süre bulunan 8-9 milyon dolarlık kredi borcunu derhal kapatmasını talep ediyor. Bu arada mal kaçıracağı ihbarı yapılınca da Ayaslı'nın çocuklarına aldığı yalı ve köşk gibi değerli taşınmazlarına haciz konulup, gerçek değerinin çok altında fiyatlarla satılıyor. Banka hesapları da donduruluyor…

İşte size SBK'nın tek kuruş ödemeden hem Bora Jet'e, hem de Ayaslı ailesinin mal varlıklarına çökme hikayesi…"

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@