HDP’nin çağrısıyla bir araya gelen 8 siyasi parti ve oluşumun ikinci toplantısı, bu kez bir eksikle yapıldı. İlk toplantıya katılan TKP, ikinci toplantıda yoktu. Toplantıda bir koordinasyon oluşturuldu ve önümüzdeki dönem için mücadele kararları alındı.

Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) çağrısıyla Cumhur ve Millet ittifakları dışında 3’üncü seçenek oluşturma ve bir mücadele birliği sağlama amacı taşıyan toplantıların ikincisi yapıldı. İlki 18 Ocak tarihinde Ankara’da yapılan toplantıların bugün yapılan ikincisine HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar’ın yanı sıra Emek Partisi (EMEP), Türkiye İşçi Partisi (TİP), Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP), Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF), Emekçi Hareket Partisi (EHP) ve Halkevleri temsilcileri katıldı.

KOORDİNASYON OLUŞTURULDU

Toplantının ardından yapılan ortak yazılı açıklamada, ortak mücadele programının inşası ve çalışmaların planlanması için bir koordinasyon oluşturulduğu ifade edildi. Açıklamada, şöyle denildi: “Gerek dünyanın içerisinde bulunduğu durum gerekse AKP-MHP iktidarının ülkeyi getirdiği çıkmaz, tam da ortak mücadele etrafında bir araya gelecek güçler için sahada örgütlenmenin ve genişlemenin zeminini her zamankinden daha fazla olanaklı kılıyor. Savaşa karşı barıştan, sermayenin sömürüsüne karşı emekten, doğanın talanına karşı yaşamdan, eşitlikten, özgürlükten ve demokrasiden yana olan tüm kesimlerle birlikte yürümekte kararlıyız. Ortak mücadele programının inşası, çalışmaların planlanması ve eşgüdümün sağlanması için bir koordinasyon oluşturduk.”

MÜCADELE BİRLİĞİ VE DAYANIŞMA

Açıklamada, alınan kararlar ise şöyle sıralandı: "Savaşa karşı “barış hemen şimdi ve her yerde” iddiasını yükseltmeyi, ekonomik kriz ve zamlar karşısında insanca bir yaşam hedefini gerçekleştirmeyi, 8 Mart, 21 Mart ve 1 Mayıs mücadele ve dayanışma günlerini hayatın her alanında birlikte örgütlemeyi, yerel mücadele pltformlarını bütün çevrelerle birlikte güçlendirmeyi ve demokratik mücadele deneyimimizi ve birikimimizi yeni toplumsal hareketlerle buluşturmayı, genişleme çalışmalarını en geniş siyasal ve toplumsal mücadele dinamikleriyle sistematik olarak büyütmeyi karar altına aldık. Bu cinayet, talan ve soygun düzenini birlikte durdurmak ve değiştirmek için ortak mücadele programını hayata geçirmek tarihsel sorumluluğumuzdur. Dayanışma, mücadele ve umutla…"

Açıklamada EMEP, EHP, Halkevleri, HDP, SMF, TİP ve TÖP'ün imzası yer alırken, ilk toplantıya katılan TKP bu toplantıda yer almadı.

Gözden kaçırmayın

İmamoğlu: Yeşil ceket giymeyle 'yeşil alancı' olunmaz İmamoğlu: Yeşil ceket giymeyle 'yeşil alancı' olunmaz

NE OLMUŞTU?

HDP 27 Eylül’de açıkladığı “Demokrasiye, Adalete ve Barışa Çağrı Deklarasyonu”nda, tek adam rejimine karşı cumhurbaşkanlığı seçiminde ilkesel buluşmalarda yer alabileceği, parlamento seçiminde ise demokrasi ittifakının kurulması mesajını vermişti. Ardından HDP'nin çağrısıyla Cumhur ve Millet ittifakları dışında 3’üncü yol arayışında ilk toplantı 18 Ocak tarihinde Ankara’da yapılmıştı.