Üç yıldızlı güneş sistemi keşfedildi

Gök bilimciler, Dünya'dan 1300 ışık yılı uzaklıkta 3 yıldızlı bir güneş sistemi keşfetti.Bilim insanları, Dünya'dan bin 300 ışık yılı uzaklıkta üç tane yıldıza sahip bir güneş sistemi keşfet...

BİLİM & UZAY 07.09.2020 - 14:57 07.09.2020 - 14:57

Gök bilimciler, Dünya'dan 1300 ışık yılı uzaklıkta 3 yıldızlı bir güneş sistemi keşfetti.

Bilim insanları, Dünya'dan bin 300 ışık yılı uzaklıkta üç tane yıldıza sahip bir güneş sistemi keşfetti.

ÜÇ YILDIZLI GÜNEŞ SİSTEMİ

Gök bilimciler, Dünya'dan 1300 ışık yılı uzaklıkta 3 yıldızlı bir güneş sistemi keşfetti. Science dergisinde yayınlanan çalışma, Exeter Üniversitesinden Stefan Kraus liderliğindeki ekip tarafından yapıldı. Orion Takımyıldızı'nın kenarında yer alan ve "GW Orionis" adı verilen sistemde GW Ori A ve B yıldızlarının birbirlerinin yörüngesinde, üçüncü yıldız GW Ori C'nin de bu iki yıldızın yörüngesinde döndüğü belirtildi. GW Ori C'nin, GW Ori A ve B yıldızlarına mesafesinin 1190 milyon kilometre olduğu ifade edildi.

DOĞRULANIRSA BİLİNEN İLK ÖRNEK OLACAK

Üçlü sistemin dev ön gezegen diskinde farklı yönelime sahip 3 halka tespit eden gök bilimciler, yalpalayan iç halkanın, yeni oluşan bir gezegene işaret ediyor olabileceğini kaydetti. Diskte en dıştaki halkanın da bugüne kadar ön gezegen disklerinde gözlenen en büyük halka olduğuna işaret edildi.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@