Krizde yanlış bilgilendirmeye karşı yeni politika açıklayan Twitter, yanlış bulunan tweetlerin, uyarıya tıklanmadan açılmayacağını ve platformda görünmez hale geleceğini duyurdu.

Twitter, "düzmece veya yanıltıcı bilgi içerdiği"ne karar verilen tweetlere uyarı bildirimi ekleyecek. Tweeti görüntülemek için uyarı bildirimini tıklamak zorunlu olacak. Söz konusu Tweet öne çıkarılmayacak, beğeni, retweet ve paylaşımlar da devre dışı kalacak. Krizde yanlış bilgilendirmeye karşı açıklanan bu yeni politikanın doğal felaketler, silahlı çatışmalar ve acil halk sağlığı durumlarında yalanların yayılmasını önlemek için tasarlandığı açıklandı.

Sosyal medya yasasının ilk 15 maddesi kabul edildi Sosyal medya yasasının ilk 15 maddesi kabul edildi

Uygulama, "İnsanlar kriz zamanlarında haber paylaşmak, destek bulmak ve bağlantıda kalmak için Twitter'a başvuruyor. Bugün, Twitter'ın zaten savunmasız gruplara daha fazla zarar verebilecek viral yanlış içeriği önermemesi veya yaygınlaştırmaması için bir kriz yanlış bilgilendirme politikası başlatıyoruz" sözleriyle açıklandı. Açıklamada, bu iddiaların yanıltıcı olup olmadığını belirlemek için farklı kaynaklardan elde edilen kanıtlar dahil olmak üzere, birden fazla kamuya açık kaynaktan doğrulama yapılacağı kaydedildi.