Türkiye’nin en önemli tütün üretim merkezi olan Ege’de tütün üreticileri, artan maliyetler karşısında tütünlerinin alım fiyatının arttırılması için geçtiğimiz ay birçok yerde eylemler yaptı.

HABER: Ayhan ÇİMENDAĞ

Kilogramını 75-80 liraya mal eden üreticiler, tütünlerini 100 liradan aşağı vermeyeceklerini gerçekleştirdikleri eylemlerle dile getirdi.

Denizli, Uşak, Manisa başta olmak üzere çevre illerden binlerce tütün üreticisi, 55 lira olan başfiyatın kendilerini zarar ettireceği gerekçesiyle, tütün alım firmalarının fiyatı arttırmasını istedi.

Eylemlerin ardından bugün bölgedeki bazı yerlerde tütün alımlarına başlandı ancak firmalar üreticinin istediği fiyatı vermedi.

EBB'nin kent merkezlerindeki üretici marketlerinde yerel tohum kuyruğu EBB'nin kent merkezlerindeki üretici marketlerinde yerel tohum kuyruğu

Aydın’ın Karacasu ilçesinde tütünlerini satmak için kantara getiren üreticilere, tütün alım firmaları 70 lira fiyat verdi. Tütün üreticileri 70 liranın kendilerine zarar ettireceğini, en az fiyatın 100lira olması gerektiğini söyleyip tütünlerini vermedi. Üreticiler kantara kadar getirdiği ürünlerini geri yükleyip, depolarına geri götürdü.

Uşak’ın Eşme ilçesinde ise üreticiler, fiyatları gerekçe göstererek ürünlerini kantara bile getirmedi.

Bu iki ilçede de kantarlar iptal edildi.

Üreticilerin yaklaşık bir aydır yaptığı sözlü eylemler, fiziki eyleme dönüştü. Ege bölgesindeki binlerce tütün üreticisinin birlik olup tütünlerini 100 liranın altında vermeyecekleri belirtiliyor.

Kantarlarda yapılan bu eylemin önümüzdeki günlerde farklı alım noktalarında da devam etmesi bekleniyor.