CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, TBMM’de Tütün Kanun Teklifi üzerine söz alarak, “Ya, buradan ilan ediyorum: Tarih 28 Kasım 2017, cezayı getiren AK Parti. Bu cezanın anası AK Parti iktidarıdır, babası AK Parti iktidarıdır, bu çocuk, sizin çocuğunuzdur. Hiç kusura bakmayın, siz yasakçı bir partisiniz ‘Yasakları kaldıracağız’ dediniz ama memleketin ekmeğine yasak getirdiniz. Bakınız, bu yasayla sizin tarafınız belli olacak” dedi.

TBMM Genel Kurul’unda Tütün, Tütün Mamulleri ve Alkol Piyasasının Düzenlenmesine Dair Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin görüşmeleri tamamlandı ve AKP-MHP oylarıyla kabul edildi. CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, teklifin tütün emekçilerine zarar vereceğini vurgulayarak, şunları söyledi:

“Bu teklifin en önemli maddesi 8'inci madde. Bu 8'inci maddede özellikle Türkiye'de sarmalık tütün üretimi yapan, bunu satan, bunu içen bütün yurttaşlarımızı, yüz binlerce insanı yakinen ilgilendiren bir düzenleme. Burada ne var? Yetki belgesi almadan tütün ticareti yapanlara daha önce üç yıldan altı yıla kadar olan hapis cezası iki yıldan beş yıla düşürülüyor. AK Parti'nin getirmiş olduğu çözüm bu. Bakınız, kürsüden defalarca söyledik. Biraz önce, benden önceki hatip, Malatya Milletvekilimiz Sayın Veli Ağbaba, ondan önceki bütün CHP’nin konuşmacıları söylediler. Bakınız, sizin bu politikanız, sizin bu yaklaşımınız bu sorunları kesinlikle çözmeyecektir, çözmekten uzaktır. Ben bir çiftçi çocuğu olarak söylüyorum, bir hukukçu olarak söylüyorum, tütünün başkenti bir Adıyaman Milletvekili olarak söylüyorum: Bu teklifiniz, bu sorunu çözmeyecektir. Siz kendi üreticinize hapis dayatarak, yasak getirerek bu sorunu çözemezsiniz. Gelin, yol yakınken... Bakınız, CHP bütün grupları aslında rahatlatacak, bu sorunu temelden çözecek teklifi verdi, önergemiz burada. Yerli, tek başına içim özelliğine sahip olan bu tütünü istisna tutalım. Ey AK Partililer, ey tütün üretimi yapılan illerin milletvekilleri neredesiniz? Gelin, bu teklife sahip çıkın, bu iş çözülsün ve bir kez daha da burada konuşulmasın. Buyurun, biraz sonra sizin oylarınızın rengini göreceğiz.

CHP’li Erdem, 'Cumhurbaşkanına hakaret' iddiasıyla yargılandığı davadan beraat etti CHP’li Erdem, 'Cumhurbaşkanına hakaret' iddiasıyla yargılandığı davadan beraat etti

“KAÇAKÇILIK KANUNU’NA BİR ATIF VAR”

Bir hukukçu olarak tütünün tarihsel sürecine baktım. 1800'lü yıllardan, 1930'lu yıllara kadar Türkiye'de tütün kırk iki yıl boyunca Reji İdaresinde. Bu uluslararası kartel, bu yabancı şirket acaba tütün üreticisine hiç hapis getirmiş mi diye baktık. Reji’de hapis yok. 1930'lardan sonra Tütün Tekeli Kanunu çıkıyor. Tütün Tekeli Kanunu'nda hapis var mı? Hapis yok; sadece hukuka aykırı, kanuna aykırı davrananlara üç ay tazyik hapsi var. Bakınız, 30 Mayıs 1969 yılında 1177 sayılı Kanun çıkıyor, hapis var mı? Hapis yok, Kaçakçılık Kanunu'na bir atıf var, orada da ceza sadece bir yıl arkadaşlar, dikkatinizi çekmek istiyorum AK Parti'nin hukukçu milletvekilleri.

“HAPİS CEZASINI 2017 YILINDA DA AK PARTİ GETİRDİ”

2000'li yılların başında IMF'nin dayatmasıyla bu memlekette çıkarılan 4733 sayılı Kanun'da hapis var mı? Yok, sadece idari para cezası var. Peki, bu hapis ne zaman girdi bu kanuna? Sene 2017, iktidar AK Parti, yine getirdi bu Meclise bir kanun tasarısı; tohumdan satışa kadar her şeye hapis. Adıyaman ayaklandı, Malatya ayaklandı, Türkiye ayaklandı, ne oldu? ‘Aman durun, biz hapsi Tütün Kanunu'ndan çıkaracağız’ dedi AK Parti'nin o zamanki sözcüleri, yetkilileri.

“BU ÇOCUK SİZİN ÇOCUĞUNUZ”

O zamanın Maliye Bakanı Naci Ağbal. Bakınız, Sayın Can, 5 Ekim 2017, kim konuşuyor? Naci Ağbal. Ne diyor? ‘Biz üretici için mevcut durumu koruyacağız, hapis cezasını kaldıracağız’ diyor Naci Ağbal. Tarih 28 Kasım 2017, yine AK Parti sahnede, tütündeki hapis cezası için ısrarlı ve bir kanun getiriyor, hızını alamıyor, Kaçakçılık Kanunu'na şu anda memleketin baş belası olan bu yasayı getirip bu Genel Kurul’dan geçiriyor. Kim geçiriyor? Siz. Şimdi, AK Parti sözcüleri bu cezayı da sahiplenmiyorlar. Adıyaman'da, Malatya'da yaptıkları konuşmalara bakıyoruz ‘Efendim, bu hapisler 2002 öncesi’ diyor. Ya, buradan ilan ediyorum: Tarih 28 Kasım 2017, cezayı getiren AK PARTİ. Bu cezanın anası AK Parti iktidarıdır, babası AK Parti iktidarıdır, bu çocuk, sizin çocuğunuzdur. Hiç kusura bakmayın, siz yasakçı bir partisiniz ‘Yasakları kaldıracağız’ dediniz ama memleketin ekmeğine yasak getirdiniz. Bakınız, bu yasayla sizin tarafınız belli olacak.”