Türkiye Sanayici ve İş İnsanları Derneği Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, ''Faiz oranlarının çok düşük tutulması, yüksek enflasyon ortamında tasarrufları cezalandırıyor'' dedi.

TÜSİAD Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, TÜSİAD Genel Kurul Toplantısı'nda konuştu.

Gözden kaçırmayın

Çay üreticileri toprakları imzaları ÇAYKUR'a teslim etti Çay üreticileri toprakları imzaları ÇAYKUR'a teslim etti

Özilhan, ''Yüksek enflasyon yol açtığı zararları zaten ekonomik ve toplumsal hayatta bir süredir yaşıyoruz. Enerji, buğday ve gübre fiyatlarındaki artışlar enflasyonist gidişatın toparlanmasını da zorlaştıracak. İhracatta son dönemde sevindirici artışlar elde etmiştik. Ama Avrupa’daki yavaşlama durumunda ihracat artışını devam ettirmemiz mümkün olmayacak. Rusya ve Ukrayna’dan gelecek turistlerdeki azalma, turizm gelirlerinde beklediğimiz rakamlara ulaşmamızı engelleyecek'' dedi.

''TÜRK LİRASI'NIN DEĞER KAYBI ENFLASYONİST BASKIYI GÜÇLENDİRECEK''

''Artan petrol ve doğalgaz fiyatları ithalat faturamızı kabartacak'' diyen Özilhan, ''Bütün bu kanallar cari açık üzerinde ilave yük oluşturacak ve Türk lirasının değeri üzerinde baskı yaratacak. Türk lirasının değer kaybı da enflasyonist baskıyı güçlendirecek. Enflasyonist baskının ortadan kaldırılması, her şeyden önce para ve maliye politikasının fiyat istikrarı doğrultusunda uygulanması gerekiyor'' ifadelerini kullandı.

''DIŞARIDAN ENFLASYON İTHAL EDİYORUZ''

Özilhan, ''Dışa bağımlı olduğumuz sürece dışarıdan enflasyon ithal ediyoruz. Enerji ve temel girdilerin fiyatları dünyada arttıkça, bu artış içeriye enflasyonda yükselme olarak başlıyor. İthalata bağımlılığı azaltmak için doğru bir sanayi stratejisi izlemeliyiz'' dedi.

"ÜRETİM İÇİN YATIRIM, YATIRIM İÇİN DE DÜŞÜK FAİZ ORANLARI GEREKİYOR"

''Üretim için yatırım, yatırım için de düşük faiz oranları gerekiyor'' diyen Özilhan, ''Ancak yatırımları canlandırmak amacıyla faiz oranlarının çok düşük tutulması, yüksek enflasyon ortamında tasarrufları cezalandırıyor. Negatif reel faizler çok yüksek olunca tasarrufları yatırıma dönüştürme mekanizması çalışmıyor. Para tasarrufa yönelmek yerine, dövize, altına, emlak yatırımına, ithal elektronik eşyaya ve ithal otomobile yöneliyor. Bu nedenle üretim yapısını değiştirmeden, ithal girdilere olan bağımlılığı ortadan kaldırmadan, yatırıma dönüşecek tasarrufları artırmadan, tarım ve sanayi üretimini hızlandırmadan fiyat istikrarını sağlamak mümkün değil. Bunun birinci koşulu da uzun vadeli politika geliştirmek'' şeklinde konuştu.