"Türkiye'ye 2021'de gelen kaynağı belirsiz para 9,6 milyar dolara ulaştı"

CHP Milletvekili Güzelmansur, Türkiye’ye 2021’in ilk 6 ayında gelen kaynağı belirsiz paranın 9,6 milyar dolara ulaştığını bildirdi.

SİYASET 14.08.2021 - 11:30 14.08.2021 - 11:41

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Merkez Bankası’nın açıkladığı Haziran ayı ödemeler dengesi istatistiklerine göre Türkiye’ye 2021’in 6 ayında gelen kaynağı belirsiz paraların 9,6 milyar dolara ulaştığını açıkladı.

"BELİRSİZ PARA MİKTARI İZAHA MUHTAÇ"

CHP’li Güzelmansur net hata ve noksan kaleminde izlenen kaynağı belirsiz para miktarının bu denli yüksek ve sürekli artıyor olmasının izaha muhtaç olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi:

"KAYIT DIŞI BİR TAKIM DÖVİZ GİRİŞLERİNDEN KAYNAKLANIYOR"

“Kaynağı belirsiz paranın sürekli artıyor olması kuşkuları da artırıyor. Yaklaşık 10 milyar dolarlık ölçüm hatası ya da eksik veya fazla veri derlemesi mi olur? Net hata ve noksan kaleminin bu denli yüksek olması hata veya noksanlardan daha ziyade kayıt dışı bir takım döviz girişlerinden kaynaklanıyor gibi duruyor.”

"9,6 MİLYAR DOLAR KİMİN, HANGİ YÖNTEMLE GETİRDİĞİ, NE PARASI?"

Son zamanlarda ülke gündeminde yer alan illegal ilişkiler, kirli para alışverişleri nedeniyle net hata ve noksan kaleminin iyi iredelenmesi gerektiğini söyleyen Güzelmansur şöyle konuştu: “9,6 milyar dolar kimlerin hangi yönetemlerle getirdiği paralardır?"

"TÜM YÖNLERİYLE AÇIKLIĞA KAVUŞTURULMALI"

"Konteynerlarla ülkeye eşya gibi sokulan paralar mı, özel jetlerle taşınan kara paraları mı, uyuşturucu paraları mı bu konu tüm yönleriyle incelenerek açıklığa kavuşturulmalıdır."

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST