Türkiye'nin dövizle ödeyeceği dış borcunda tarihi zirve yaşanıyor. Temmuz ayı itibarıyla ödenmesi gereken 182 milyar dolar var.

Doların TL karşısındaki artışı sürerken Türkiye'nin kısa vadede ödemesi gerek dış borç da zirveye çıktı. Orijinal vadesine bakılmaksızın vadesine 1 yıl ya da daha az kalmış dış borç stoku temmuz ayı itibariyle 182 milyar dolar olarak zirve seviyelere yakın seyrini sürdürdü. Haziran itibariyle bu veride 182,5 milyar dolarla rekor kaydedilmişti.

Türkiye'nin kısa vadeli dış borç stoku zirve seviyelerdeki seyrini sürdürüyor. Türkiye’de kısa vadeli dış borç stoku 2021 yıl sonuna göre yüzde 10,7 oranında artışla 134,6 milyar dolara çıktı.

Orijinal vadesine bakılmaksızın vadesine 1 yıl ya da daha az kalmış dış borç verisi kullanılarak hesaplanan kalan vadeye göre kısa vadeli dış borç stoku 182 milyar dolar oldu. Haziran ayında bu kalemde 182,5 milyar dolarla rekor kaydedilmişti.

Sıfır otomobil fiyatlarına zam geldi: İşte Türkiye'de 2022 yılında satılan en ucuz sıfır otomobiller Sıfır otomobil fiyatlarına zam geldi: İşte Türkiye'de 2022 yılında satılan en ucuz sıfır otomobiller

Bankalar kaynaklı kısa vadeli dış borç stoku yüzde 7,6 oranında artarak 55,3 milyar dolar olurken, diğer sektörlerin kısa vadeli dış borç stoku yüzde 12,2 oranında artarak 49,5 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti.