Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “1 milyon Suriyeli kardeşimizin gönüllü geri dönüşü” açıklamasından sonra bir açıklama da BM’den geldi. BM; Türkiye’den ülkesine dönen Suriyelilerin medeni hallerine dikkat çekti.

Depremde bin kişi öldü, Taliban dünyadan yardım istedi Depremde bin kişi öldü, Taliban dünyadan yardım istedi

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) Türkiye Temsilcisi Philippe Leclerc, Türkiye'den Suriye'ye yönelik gönüllü dönüşlerle ilgili açıklamalarda bulundu.

Geçtiğimiz aylarda Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada “Ülkemizde misafir ettiğimiz 1 milyon Suriyeli kardeşimizin gönüllü geri dönüşünü sağlayacak yeni bir projenin hazırlıkları içindeyiz” demişti.

“TÜRKİYE’DE 3.7 MİLYON SURİYELİ”

Türkiye, 3.7 milyon Suriyeli sayısı ile dünyanın en büyük mülteci nüfusunu ağırlarken, hükümet geri gönderme planları üzerinde çalışmaya başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye'de inşa edilecek briket evlerle birlikte 1 milyon Suriyelinin gönüllü olarak geri dönmesi için plan hazırladıklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'de bulunan başta Azez, Cerablus, El Bab ve Tel Abyad kökenliler olmak üzere 13 bölgeye 1 milyon kişinin dönüşü için de benzer bir proje planladıklarını ifade etti.

İstanbul'da Reuters'a konuşan BMMYK Türkiye Temsilcisi Philippe Leclerc ise her hafta yaklaşık 800 Suriyelinin Türkiye'den ayrılarak ülkesine döndüğünü söyledi.

“GERİ DÖNEN MÜLTECİLERİN ÇOĞU BEKAR

Suriye'deki durumun birçok mültecinin dönüşü için uygun olmadığını söyleyen Leclerc, geri dönen mültecilerin çoğunluğunu bekarların oluşturduğunu kaydetti. Leclerc, Suriyelilerin Türkiye'deki ekonomik durumlarının kendi ülkelerine göre daha iyi olduğu için birçoğunun da burada kalacağına inandığını söyledi. “Suriye'deki çok yavaş ilerleme nedeniyle, insanlar doğal olarak kendi geleceklerini Suriye'den ziyade Türkiye'de görüyor” diyen Leclerc, Suriye'deki sosyoekonomik durumun henüz düzelmediğinin altını çizdi.

“20 BİN UKRAYNALININ OTURMA İZNİ VAR”

Suriyeliler dışında Rusya'nın Ukrayna işgali nedeniyle yaşanan gelişmelere de değinen Leclerc, Türkiye, Ukrayna ve Rusya'nın tahıl koridoru için birlikte çalışmasının önemli olduğunu, Rus işgali başlamasının ardından Türkiye'ye 145 bin Ukraynalının geldiğini ifade etti. BM temsilcisi, 20 bin oturum izni olan Ukraynalıya ek olarak 10 bin oturum izni daha verildiğini ayrıca 5 bin kişinin de uluslararası koruma başvurusu yaptığını söyledi.