ABD, Almanya ve Fransa'nın Türkiye için yayınladığı seyahat uyarısının ardından, Dışişleri Bakanlığı ABD ve Avrupa ülkeleri için seyahat uyarısı yayınladı.

Bakanlığın internet sitesinden yayınlanan uyarıda ABD’nin Memphis şehrinde Tyre Nichols isimli kişinin polis şiddetine maruz kaldıktan sonra öldüğü ve sonrasında protestolar düzenlendiği belirtildi.

Uyarıda, "Öte yandan, son dönemde ABD genelinde yabancı karşıtı ve ırkçı nitelikte sözlü ve fiziksel saldırılar yaşandığı da müşahede edilmektedir. Yaşanan protestolar uyarınca, ABD'de yaşayan veya bu ülkeye seyahat etmeyi planlayan vatandaşlarımızın tedbirli olmalarında, gösterilerin yoğunlaştığı bölgelerden uzak durmalarında, olabilecek yabancı düşmanı ve ırkçı tacizler ve saldırılar karşısında soğukkanlı davranarak yerel güvenlik güçlerine başvurmalarında, ayrıca, yerel basın-yayın kuruluşlarını yakından izlemelerinde ve ABD güvenlik güçleri ile Bakanlığımız, Vaşington Büyükelçiliğimiz ve ABD'deki Başkonsolosluklarımızın yapabilecekleri ilave uyarı ve duyuruları takip etmelerinde özellikle fayda görülmektedir" ifadeleri kullanıldı.

'AVRUPA'DA İSLAM KARŞITI VE IRKÇI GÖSTERİLERDE ARTIŞ GÖRÜLÜYOR'

Avrupa için yayınlanan seyahat uyarısında ise "Son dönemde bazı Avrupa ülkelerinde İslam karşıtı, yabancı düşmanı ve ırkçı nitelikteki eylemlerde, keza terör örgütü iltisaklı gruplarca ülkemiz karşıtı propaganda gösterilerinde artış meydana geldiği görülmektedir. Avrupa’da dini hoşgörüsüzlük ve nefretin eriştiği tehlikeli boyutları yansıtan bu gelişmeler, ırkçı ve ayrımcı akımların Avrupa’da ulaştığı kaygı verici seviyeyi de açıkça ortaya koymaktadır" denildi.

Eylemlerin düzenlendiği ülkelerde olan ya da seyahat etmeyi planlayanların dikkatli olması istenen uyarıda şu ifadelere yer verildi:

CHP'li Çukurova Belediye Başkanı'na suikast girişimi CHP'li Çukurova Belediye Başkanı'na suikast girişimi

"Bu tarz eylemlerin vuku bulduğu ülkelerde yaşayan veya bu ülkelere seyahat etmeyi planlayan vatandaşlarımızın tedbirli olmalarında, gösterilerin yoğunlaşabileceği bölgelerden uzak durmalarında, olabilecek yabancı düşmanı ve ırkçı tacizler ve saldırılar karşında soğukkanlı davranarak yerel güvenlik güçlerine başvurmalarında, ayrıca, yerel basın-yayın kuruluşlarını yakından izlemelerinde ve ilgili ülkelerin güvenlik güçleri ile Bakanlığımız, bulunulan ülkelerdeki Büyükelçiliklerimiz ve Başkonsolosluklarımızın yapabilecekleri ilave uyarı ve duyuruları takip etmelerinde özellikle fayda görülmektedir."