Türkiye'de ilk koronavirüs aşısı bugün gönüllülere uygulandı

Salgın tüm dünyada hızla yayılmaya devam ederken, Türkiye'de ilk koronavirüs aşısı Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'ndeki gönüllülere yapıldı.Dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavi...

GÜNDEM 16.09.2020 - 14:49 16.09.2020 - 14:49

Salgın tüm dünyada hızla yayılmaya devam ederken, Türkiye'de ilk koronavirüs aşısı Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'ndeki gönüllülere yapıldı.

Dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadelede dünyanın birçok ülkesinde aşı çalışmaları devam ederken, faz 3 aşamasına Türkiye de dahil edildi ve aşının ilk dozu, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde sağlık çalışanlarına yapıldı.

BUGÜN 25 MERKEZDE YAPILACAK

Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya'nın Sağlık Bakanlığı çevrelerinden aldığını belirttiği bilgilere göre, bugün 25 merkezde yapılacak aşı, daha önce Çin ile birlikte Endonezya, Brezilya, Bangladeş’in de arasında bulunduğu çok sayıda ülkede 10 bin kişiye uygulanmıştı.

BİRÇOK ŞEHİRDE AŞI DENEMESİ

Sarıkaya, aşının Ankara’da aşı çalışmalarının merkezi haline gelen Hacettepe’nin yanında Ankara Hastanesi, Şehir Hastanesi’nin de arasında bulunduğu bazı hastanelerde yapılacağını aktardı. Ayrıca, İstanbul’da Marmara, İstanbul Üniversitesi Tıp fakülteleri ile birlikte özel hastanelerin yanı sıra İzmir, Kayseri, Gaziantep, Malatya’nın da arasında bulunduğu illerde bazı hastaneler merkez olarak belirlendi.

SAĞLIK BAKANLIĞI DA DUYURMUŞTU

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, daha önce yaptığı açıklamada dünyada yapılan bazı çalışmalara Türkiye'nin de dahil olacağını duyurmuş, klinik aşamasında Türkiye'nin aşılama çalışmalarına dahil olacağını söylemişti. Sağlık Bakanlığı aynı zamanda İngiltere, Almanya ve Rusya'daki çalışmalarla ilgili protokoller de imzalamıştı.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@