Başkent, Türkiye Kent Konseyleri Birliği’nin ‘Deprem için Farkındalık’ programına ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Kent Konseyleri Birliği’nin dönem başkanlığını devralacak olan Ankara Kent Konseyi ev sahipliğinde gerçekleşecek programda, deprem felaketi kentsel, toplumsal, sosyolojik ve psikolojik yönleriyle ele alınacak. Programla, Türkiye genelinde depreme karşı bir farkındalık seferberliği başlatılması planlanıyor.

Türkiye’deki Tüm Kent Konseyleri, Ankara Kent Konseyi ev sahipliğinde “Dayanışma Depremden Güçlüdür” temasıyla, 18 Mart 2023’te kentsel, toplumsal, sosyolojik ve psikolojik yönleriyle depremi ele alan zirvede bir araya geliyor. Belediye başkanlarından büyükelçilere, sanatçılardan bilim insanlarına kadar toplumun tüm kesimlerinin katılacağı zirvede, Türkiye’nin deprem gerçeği tüm yönleriyle ele alınacak.

Toplantı öncesinde, Türkiye Kent Konseyleri Birliği’nin yeni yönetimi tarafından başkanlık görevine seçilen Ankara Kent Konseyi (AKK) Başkanı Halil İbrahim Yılmaz,  görevi selefinden devralacak.

Tüm ülke yastayken ayrı bir program düzenlemek istemediklerini belirten Türkiye Kent Konseyleri Birliği Başkanı Yılmaz, “18 Mart’ta, tam da Çanakkale Zaferi’nin yıl dönümünde düzenleyeceğimiz Deprem için Farkındalık Programı öncesinde, Milli Mücadele’nin Başkenti olarak devralıp görevimize başlayacağız” dedi.

4 DAKİKA 17 SANİYEDE DEPREM GERÇEĞİ VE KRİZ YÖNETİMİ

AKK Başkanı Yılmaz, Türkiye Kent Konseyleri Birliği’nin Başkent Ankara’da gerçekleştireceği ilk programın ‘Türkiye’de Deprem Gerçeği ve Kriz Yönetimi Farkındalık Programı’ olduğunu belirterek, “6 Şubat Kahramanmaraş depreminin gerçekleştiği saat olan 04.17 bizim de programımızın sembolü oldu. Bilim adamlarından sanatçılara kadar toplumumuzun tüm kesimlerinin katılacağı programda depremin ele alınacağı konuşmalar; toplumsal dayanışma ve dönüşümün simgesi olması için 4 dakika 17 saniyede tamamlanacak” diye konuştu.

BELEDİYE BAŞKANI DA VAR BÜYÜKELÇİ DE

Tüm gün devam edecek programda; Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanları ve Ankara Kent Konseyi Onur Kurulu Üyeleri Murat Karayalçın ve Prof. Dr. Mustafa Tuna, eski Milli Futbolcu ve Teknik Direktör Volkan Demirel, Antakya Medeniyetler Korosunun Şefi Yılmaz Özfırat,  deprem ve dayanışma kriz yönetimi deneyimlerini paylaşacak Japonya Türkiye Büyükelçisi Suziki Kazuhiro, Kore Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçisi WonIk Lee, Hollanda Türkiye Büyükelçisi Marjanne de Kwaasteniet, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı NikolausMeyer-Landrut ve UNICEF Türkiye Temsilcisi Yardımcısı PaoloMarchi, Bilim İnsanları Prof. Dr. İlhan Osman Şahin, Prof. Dr. Naci Görür, Prof. Dr. Sadettin Ökten, Prof. Dr. Ruşen Keleş, Ankara Bilim Üniversitesi Rektörü Yavuz Demir, Prof. Dr. Lale Özgenel, Prof. Dr. Savaş Zafer Şahin, Prof. Dr. İbrahim Sarıtaş ve Sismolog Dr. Süleyman Basa yer alacak.

11 İLİN KENT KONSEYİ BAŞKANI DA GÖRÜŞLERİNİ PAYLAŞACAK

Yozgat'ta düzenlenen Kadınlar Güreş Türkiye Şampiyonası sona erdi Yozgat'ta düzenlenen Kadınlar Güreş Türkiye Şampiyonası sona erdi

Programa ayrıca 6 Şubat depremlerinin yıkıma yol açtığı 11 ilden katılan Kent Konseyi Başkanları ile Türkiye Kent Konseyi Birliği Üyeleri ve kentin en büyük iyilik organizasyonunu koordine eden Ankara Kent Konseyi bileşenleri katılacak.

'Türkiye’de Deprem Gerçeği, Kriz Yönetimi ve Dayanışma' konulu programda, katılımcılar, Ankara Kent Konseyi’nin kentin en büyük iyilik organizasyonunu koordine eden bileşenleriyle birlikte depremin saatini sembolize etmek üzere 4 dakika 17 saniyelik konuşmalar yapacaklar. Bu konuşmalarda, afetler sonrasında kriz yönetimi ve eylem planlarına ilişkin “Neler yapılabilir?” sorularını yanıtlayacaklar.