Türkiye'de asgari ücrete yapılan zamların ardından euro bazında tutar 428'e yükseldi. Türkiye, Avrupa'da asgari ücretin en az olduğu 5 ülke arasında yer alıyor.

Türkiye’de yeni yılda ödenecek olan asgari ücret belli oldu. Cumhurbaşkanı ve AKP lideri Recep Tayyip Erdoğan, asgari ücrete yüzde 54 zam yapıldığını açıkladı. Böylelikle net asgari ücret 8 bin 506 TL oldu. Net asgari ücret güncel kurlar ele alındığında 428 Euro ediyor. Brüt asgari ücret ise 10 bin TL olacak. Peki Türkiye’de 2023 yılında asgari ücret ne kadar ve kaçıncı sırada yer alıyor? En yüksek asgari ücret hangi ülkede? Türkiye asgari ücrette 2023’te kaçıncı sırada?

2022’DE ASGARİ ÜCRET SIRALAMASI

Borsa istanbul 5 şirketin hisseleriyle ilgili tedbir kararı aldı Borsa istanbul 5 şirketin hisseleriyle ilgili tedbir kararı aldı

Avrupa Birliği İstatistik Ofisi (Eurostat), 2022 yılının ikinci yarısında ülkelerde ödenen asgari ücret tutarlarını açıkladı. Avrupa ülkelerinin vatandaşlarına verdiği brüt asgari ücretler ele alındığında zirvede Lüksemburg yer alıyor. 2022 yılının ikinci yarısında Lüksemburg’da ödenen brüt asgari ücret 2 bin 313 euro olarak ödendi. Bu alanda küçük Avrupa ülkesinin ardından Belçika geliyor. AB’nin başkenti Belçika’da yapılan zamların ardından brüt asgari ücret bin 842 euro olarak değer buluyor.