Türk Hava Yolları’nda 100'e yakın istifa iddiası

Yeni ücret düzenlemesine giden Türk Hava Yolları'nda peş peşe istifalar yaşandığı iddia edildi. Aralarında müdürlerin de bulunduğu 100’e yakın çalışanın maaş krizi nedeniyle istifa ettiği öne sürü...

EMEK DÜNYASI 11.08.2020 - 16:19 11.08.2020 - 16:19

Yeni ücret düzenlemesine giden Türk Hava Yolları'nda peş peşe istifalar yaşandığı iddia edildi. Aralarında müdürlerin de bulunduğu 100’e yakın çalışanın maaş krizi nedeniyle istifa ettiği öne sürüldü.

Türk Hava Yolları (THY) geçen günlerde sendika üyesi olmayan çalışanlarla ilgili yeni ücret düzenlemesine gideceğini duyurmuştu. Personele verdiği süre bugün mesai bitiminde dolarken şirketten istifalar yaşandığı belirtildi. Airporthaber’de yer alan habere göre, aralarında Uçuş Operasyon Çözümleri Müdürü Murat Gökten, Dijital İş Geliştirme Müdürü Şeyda Tartar’ın da bulunduğu bazı müdürlerle birlikte 100’e yakın çalışan istifasını sundu.

THY YENİ ÜCRET DÜZENLEMESİNİ DUYURMUŞTU

Sendikalarla görüşmesinden istediği anlaşmayı sağlayamayan THY, sendika üyesi olmayan çalışanlarla ilgili yeni ücret düzenlemesini duyurmuştu. THY’den personele gönderilen açıklamada değişikliğin kabul edilmemesi haklı fesih sebebi olarak gösterilmişti. Açıklamada, “Ortaklığımız tarafından zorlayıcı sebeplerden dolayı yapılan bu ücret düzenlemesinin şahsınızca da makul ve kabul edilebilir olarak değerlendirileceğini düşünüyoruz. Bununla birlikte çalışma şartlarındaki bu esaslı değişikliği kabul edip etmeme hakkınız bulunmaktadır. Ayrıca, 4857 sayılı İş Kanunumuzun 22’nci maddesi gereği de yapılan bu esaslı değişikliğin geçerli olabilmesi için 6 İş günü içerisinde yeni ücret şartlarını yazılı olarak kabul etmeniz gerekmektedir. (Zorunlu sebebe dayanan esaslı değişikliğin çalışan tarafından kabul edilmemesi, işveren açısından iş akdinin feshi için geçerli sebep teşkil etmektedir)” denilmişti.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@