Türk Eczacılar Birliği (TEB), ilaç krizine ilişki yazılı bir açıklama yaptı. Krizin gitgide büyüdüğünün belirtildiği açıklamada, “Ciddi bir ilaç yokluğu içerisindeyiz ve bu tablo gün geçtikçe derinleşiyor. Bizi hastalarımızla karşı karşıya getirmeyin” uyarısı yapıldı.

14 YILDIR GÜNCELLENMEYEN FİYAT KARARNAMESİ

Açıklamada ayrıca, hastaların ilaçlara ulaşamamasının nedeni olarak ilaç fiyatlandırma politikaları ile 14 yıldır güncellenmeyen ilaç fiyat kararnamesi gösterildi.

Düzenli egzersiz Alzheimer'a karşı koruyucu olabiliyor Düzenli egzersiz Alzheimer'a karşı koruyucu olabiliyor

"KRİZ DAHA FAZLA DERİNLEŞECEK"

“Derinleşmekte olan bu kriz karşısında kamuoyunu uyarmak bizim görevimiz, çünkü halk sağlığını korumakla yükümlüyüz” denilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Uyarıyoruz; eğer sesimiz duyulmazsa, İlaç Fiyat Kararnamesi hakkındaki çağrımız kamu otoritesi tarafından kabul görmezse ilaç krizi daha fazla derinleşecek, daha çok sayıda ilaç bulunamaz hâle gelecek, halk sağlığı geri dönülmez biçimde yara alacaktır. Kamu otoritesi, hangi dağıtım ağında bu ilaçların bulunduğunu beyan ediyorsa temin etmeye ve hizmetimizi kesintisiz sürdürmeye hazırız.”

"KAMUOYUNU BİLGİLENDİRDİĞİMİZ İÇİN SUSTURULMAYA ÇALIŞILIYORUZ"

Piyasada bulunmayan ilaç sayısının sürekli arttığına dikkat çekilen TEB'in açıklamasında, şu ifadeler kullanıldı:

“Her ne kadar ilaç fiyatlarının artmasına karşı olsak da ilaç fiyatlandırmasına esas olan Euro kuru 4.57 TL iken güncel Euro kuru 11 TL civarında seyrediyor. Aradaki makas giderek açılıyor ve piyasada bulunamayan ilaç sayısı günden güne artıyor. Ve ne yazık ki bu karşı karşıya kaldığımız ilk ilaç krizi değil. Biz bunu yıllardır yaşıyoruz. Sağlık Bakanlığı ve ilaç firmaları şubat ayında ilaç kurunda anlaşana dek pek çok ilacı temin edemiyoruz, hastamıza ilacını ulaştıramıyoruz.

İlaç kriziyle ilgili kamuoyunu bilgilendirdiğimşiz için baskı uygulanıp, susturulmaya çalışılıyoruz. Günlerdir mesleğimizi ve meslektaşlarımızı itibarsızlaştırmaya yönelik tutumlar ile karşı karşıyayız. Eczanelerimize denetimler düzenleniyor, meslektaşlarımız susturulmaya çalışılıyor ve hedef gösteriliyor. Bu tavrı kabul etmiyoruz. Ciddi bir ilaç yokluğu içerisindeyiz ve bu tablo gün geçtikçe derinleşiyor. Bizi hastalarımızla karşı karşıya getirmeyin."