Tunus’ta ülke tarihinde ilk defa halk oylamasına sunulan anayasa referandumu için 25 Temmuz Pazartesi günü sandık başına gidildi. Cumhurbaşkanı Kays Said’in yetkilerini büyük oranda genişletecek olan yeni anayasa teklifi, ülke genelinde büyük tartışmalara neden oldu.

EYLEMLERİNDEN SORUMLU TUTULMAYACAK

Tunus’ta "Yasemin Devrimi" olarak adlandırılan 2011'deki sürecin ardından yarı parlamenter sistemi içeren 2014’teki anayasanın yerini alacak yeni anayasa, Cumhurbaşkanın Said’e geniş yetkiler tanıyan 142 maddeden oluşuyor. Yeni anayasayla hükümetin veya herhangi bir hükümet üyesinin görevine başbakanın talebi üzerine ya da kendi kararıyla son verme hakkı verilen Cumhurbaşkanı, görevini yerine getirmesi esnasında üstlendiği eylemlerden sorumlu tutulamayacak.

Cumhurbaşkanı Kays Said yeni anayasa taslağıyla ilgili yaptığı açıklamada, halkı ‘evet’ oyu kullanmaya çağırarak, hukukun üstünlüğünün ve hak özgürlüklerin halkın etkisinde olduğunu ve bunanla ilgili bir korku duyulmaması gerektiğini söyledi.

İsrail, El Aksa Şehitleri Tugayı komutanını öldürdü İsrail, El Aksa Şehitleri Tugayı komutanını öldürdü

KATILIM DÜŞÜK OLDU

Tunus Yüksek Seçim Kurulu, oylamaya katılımın %27,5 olduğunu açıklarken, Sigma Conseil Enstitüsü’nün gayri resmi çıkış anketine göre, seçmenler yüzde 92,3 oranında "evet", yüzde 7,7 oranında "hayır" oyu kullandı.Gayri resmi sonuçların açıklanmasının ardından Said destekçileri, zafer kutlamaları için bayraklar ve sloganlarla sokaklara döküldü.

ERKEN SEÇİM ÇAĞRISI YAPILDI

Muhalefet partiler, Cumhurbaşkanı Kays Said'i darbe yapmakla suçlayarak ve bir aydan kısa bir süre önce yayınladığı yeni anayasanın otokrasiye doğru bir gerilemeye işaret ettiğini söyleyerek referandumu boykot etti. Muhalefet partileri ayrıca, referanduma katılımın %27,5 olmasının siyasi bir başarısızlık olduğunu ve anayasa kararı verilmesi için yeterli bir çoğunluk olmadığını savunarak Cumhurbaşkanı Kays Said’i istifaya davet etti ve erken seçim çağrısı yaptı.

ÜLKEYE KARŞI SUÇ İŞLEYEN HERKES EYLEMLERİNDEN SORUMLU TUTULACAK

Cumhurbaşkanı Kays Said, gayri resmi sonuçların ardından yaptığı açıklamada, Tunus’un yeni bir döneme başladığını söyledi ve sandıkların oldukça kalabalık olmasından dolayı katılımın düşük olduğunu, seçimin iki gün sürmesi durumunda oranın daha yüksek olabileceğini ekledi. Başkan ayrıca, ülkeye karşı suç işleyen herkesin eylemlerinden sorumlu tutulacağına söz verdi.

Referandumun resmî sonuçlarının bugün açıklanması bekleniyor.