İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, gençlik politikası ve Avrupa Gençlik Başkenti başvurusu gibi konularda işbirliği yürütülen Gençlik Örgütleri Forumu Derneği ile protokol imzaladı. Soyer, İzmir’in 2026 Avrupa Gençlik Başkenti adaylığı için başvuru sürecini başlatacaklarını belirterek, “Çok daha güçlü bir adaylık süreci yürüteceğiz” dedi.

Sünger Kent İzmir Projesinde sıra kırsalda Sünger Kent İzmir Projesinde sıra kırsalda

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin gençleri odağa alan çalışmaları sürüyor. Başkan Tunç Soyer, Avrupa Gençlik Forumu üyesi Gençlik Örgütleri Forumu (Go-For Derneği) ile bu örgüte bağlı İzmir’deki gençlik dernekleri ve sivil toplum örgütleri ile protokol imzaladı. İzmir’in 2026 Avrupa Gençlik Başkenti adaylığı için başvuru sürecini başlatacaklarını da açıklayan Başkan Tunç Soyer, “2026 için çok daha güçlü bir adaylık süreci yürüteceğiz. Bu sefer kazanacağız” dedi.

“GENÇLİK BU ÜLKENİN DÖNÜŞÜMÜ İÇİN LOKOMOTİF GÜÇ”

Ülkenin çok büyük bir dönüşümün eşiğinde olduğunu söyleyen Soyer, Türkiye’nin gençler sayesinde değişebileceğini vurguladı. Soyer, “Binlerce yıllık bir kadim kültürün takipçisi olarak bu noktadayız. Nasıl her organizmanın bir genetiği varsa, toplumların da bir genetiği var. Gençlik bu ülkenin dönüşümü için lokomotif güç. Büyük adımlar atabilirsiniz. Siz isterseniz bu hikaye olur. Biz Büyükşehir Belediyesi olarak sizinle güçlü bağlar kurmak istiyoruz” dedi.

Gençlik Örgütleri Forumu Derneği Eş Başkanı Yağmur Bayındır ise Türkiye’nin farklı yerlerinde 70’e yakın gençlik örgütü ile gençlik hakları ve politikaları alanında çalışmalar yürüttüklerini anlatarak, “Gençlik politikalarının oluşturulmasında hak temelli bir yaklaşım olması gerektiğini savunuyoruz” diye konuştu.