"Tüm amacımız Cumhuriyet ile yaşıt olan THK'nın yeniden ayağa kaldırılmasıdır"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, THK Üniversitesi Türkkuşu Yerleşkesi’nde  "Tüm amacımız, Cumhuriyet ile yaşıt olan bu kurumun yeniden ayağa kaldırılmasıdır" açıklamasında bulundu.

SİYASET 04.08.2021 - 20:55 04.08.2021 - 21:12

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul, Adana, Eskişehir, Hatay, Mersin ve Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanlarıyla birlikte Türk Hava Kurumu’nu (THK) ziyaret etti. Burada açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, "Tüm amacımız, Cumhuriyet ile yaşıt olan bu kurumun yeniden ayağa kaldırılmasıdır" dedi.

"YETER Kİ ENGEL OLMASINLAR"

Kemal Kılıçdaroğlu, bakımı için '4 milyon dolar' gerektiği söylenen THK uçakları hakkında ise "Gerekirse biz değil 4 milyon, 14 milyon dolar toplarız. Yeter ki engel olmasınlar, önümüzü açsınlar'' diye konuştu. Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

"ŞU ANDAKİ YÖNETİM THK'YI TOPARLAMAYA ÇALIŞIYOR"

"Şu andaki yönetim THK’yı toparlamaya çalışıyor. Gezdik, yöneticilerden bilgi aldık. Geçmişte orman yangınlarında başarılı olan bir kurumun bugün atıl olmasından son derece rahatsızız. Dün yaptığım çağrıda iş insanlarına görev düştüğünü, herkesin duyarlı olması gerektiğini anlattım. 11 büyükşehir belediye başkanı bir açıklama yaptı. THK’nın ayağa kalkması için elimizden geleni yapacağız diye."

"BİR AN ÖNCE AYAĞA KALKMASINI İSTİYORUZ"

"THK ile 1 büyükşehir belediye başkanlarından belirlenen bir heyetin bir araya gelmeleri, finans ihtiyaçları için çalışmaları gerekiyor. Bu yazı THK yetkililerine iletildi. THK’nın bir an önce ayağa kalkmasını istiyoruz. Geçmişte bir takım yolsuzluklar yaşandı. Bu kuruma biz çocukluğumuzdan beri her türlü desteği verirdik."

"HÜKÜMET YASA TEKLİFİ VERİRSE DESTEKLERİZ"

"Hükümet yetkililerine seslenmek isterim. 11 büyükşehir belediyemiz katkı verecek ama genel bütçeden de katkı verilmesi gerekiyor. İktidar yetkililerine seslenmek isterim. THK tüzüğü gereği ihaleye girmemesi lazım. 1 yıllık 3 yıllık ihalelere girmemeli THK. Bu ihalelerden müstesna tutulmalı. Tüzüğünde görevi ne ise, orman yangınlarını söndürmekse bu yetkiyi verirsin. THK bu hesabı her kuruma verir. Medya olarak siz izlersiniz, siyaset olarak biz izleriz. Hükümet bu konuda yasa teklifi getirirse her türlü desteği veririz. Biz de kanun teklifi veririz."

"BU CUMHURİYETİN KURUMUDUR, CUMHURİYETİN ORMANLARINA SAHİP ÇIKMAK ZORUNDADIR"

"Bu cumhuriyetin kurumudur, cumhuriyetin ormanlarına sahip çıkmak zorundadır. Her türlü çabayı göstermeye hazırız. Umarım iktidar sahipleri de gösterirler. Günlük siyasi tartışmalarından uzak tutarak bu kurumu ayağa kaldırmalıyız. Yazı 11 büyükşehir belediye başkanımızın aldığı karar kendilerine gönderildi. Desteğin yapılabilmesi için bir masanın etrafında uzmanlarla oturup belli kararların alınması lazım."

"BİZ OTURUP THK YETKİLİLERİYLE BÜTÜN BU SORUNLARI AŞARIZ"

"Eğer bize engel olmazlarsa, biz bu kampanyayı açarız değil 4 milyon, 14 milyon para da toplarız. Yeter ki toplanan para yerinde kullanılsın. Biz oturup THK yetkilileriyle bütün bu sorunları aşarız."

“BU DEMOKRASİYE ÜLKE İTİBARINA GÖLGE DÜŞÜRÜR”

"Yangında sürecin iyi yönetilmediğini sokaktaki vatandaş görüyor. Böyle bir felaketle karşılaştığınızda devlet dediğiniz kurumun bu felaketi süratle sonlandırması lazım. Sadece bizim belediyelerimiz değil AK Partili belediyelerin de gönderdikleri pekçok araç var. Biz bütün belediyelere teşekkür ettik. Az önce THK’nın kuruluşu ile defteri gördüm. İnsanın gerçekten gözleri yaşarıyor."

"BU KURUMLARIN PEKÇOĞU PERİŞAN EDİLDİ, AYAĞA KALDIRACAĞIZ"

"Cumhuriyet kolay kurulmamış, belli kararlar hemen alınmamış. Maalesef bu kurumların pekçoğu perişan edildi, ayağa kaldıracağız. Sizler gazeteci olarak kamu görevi yapıyorsunuz. Sizin yaptığınız haberlere bir başka otoritenin sınır getirmesi kabul edilemez. Bu demokrasiye ve ülkenin itibarına gölge düşürür. Bir televizyon baskıyla karşılaşıyorsa ağzımızla kuş tutsak da ‘Türkiye’de demokrasi vardır’ı anlatamayız."

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST