Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre; perakende satış endeksi, temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 0,3 azaldı. Perakende satış hacmi yıllık bazda yüzde 2 arttı.

TÜİK, perakende satış endeksi temmuz ayı verilerini bugün açıkladı.

PERAKENDE SATIŞ HACMİ AYLIK YÜZDE 0,3 AZALDI

Buna göre; sabit fiyatlarla perakende satış hacmi temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 0,3 azaldı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 1,0 arttı, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 1,5 azaldı, otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 1,8 arttı.

PERAKENDE CİRO AYLIK YÜZDE 2,6 ARTTI

Cari fiyatlarla perakende ciro temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 2,6 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 5,9, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 3,3 arttı, otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 2,9 azaldı.

PERAKENDE SATIŞ HACMİ YILLIK YÜZDE 2 ARTTI

Sabit fiyatlarla perakende satış hacmi temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,0 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 5,8, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 5,0 arttı, otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 10,8 azaldı.

Benzine ve motorine zam geliyor Benzine ve motorine zam geliyor

PERAKENDE CİRO YILLIK YÜZDE 114,8 ARTTI

Cari fiyatlarla perakende ciro temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 114,8 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 109,7, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 97,3, otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 176,0 arttı.