TTB'den Giresun açıklaması: Sağlık sisteminin sorunları hekime yıkılamaz

Giresun’da  82 yaşındaki bir yurttaşın, polisin biber gazlı ve ters kelepçeli müdahalesi sonucu yaşamını yitirmesine ilişkin, Türk Tabipleri Birliği (TTB) tarafından yapılan açıklamada, olay önces...

SAĞLIK 29.07.2018 - 23:23 06.08.2021 - 17:55
Giresun’da  82 yaşındaki bir yurttaşın, polisin biber gazlı ve ters kelepçeli müdahalesi sonucu yaşamını yitirmesine ilişkin, Türk Tabipleri Birliği (TTB) tarafından yapılan açıklamada, olay öncesinde ‘beyaz kod’ veren hekimin hedef haline getirilmesinin sağlıkta şiddeti teşvik ettiği belirtildi.

[mks_dropcap style="letter" size="52" bg_color="#ffffff" txt_color="#000000"]İ[/mks_dropcap]çişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun, Giresun'da polis müdahalesi sonucunda yaşamını yitiren Yusuf Topal'ın ailesine, "Gerekeni yapacağız" sözlerinin ardında, Yusuf Topal'la yaşadığı tartışmada "Beyaz Kod" bildirimi yapan doktorun açığa alınması, Türk Tabipler Birliği tarafında yapılan açıklamayla kınandı. "HASTA OLMADAN İŞLEM YAPILMASI KANUNEN SUÇ" Bir yakınına ilaç yazdırmak için hastaneye gelen ve polis müdahalesi sonucu hayatını kaybeden hastanın yakınlarına başsağlığı dilenerek başlanan açıklamada, hasta olmadan işlem yapılmasının suç olduğu hatırlatıldı. Açıklamada, "Unutulmamalıdır ki hasta olmaksızın hekimlerin herhangi bir işlem yapması da hasta yakınlarının sağlık çalışanlarını buna zorlaması da Kanunlarımıza göre suçtur. Çünkü hekim kendisine başvuran kişinin kimliğini teyit etmekle sorumlu tutulmuştur. Türk Ceza Kanunu’nda, hasta olmadan reçete düzenlenmesi, rapor verilmesi ve benzeri sağlık uygulamalarında bulunulması halinde suçlu olunacağı hükmü yer almaktadır" denildi. "BEYAZ KOD HEKİME ŞİDDETİN ÖNÜNE GEÇMEK İÇİN VAR OLAN BİR UYGULAMADIR" Polislerin gelmesini sağlayan "Beyaz Kod" uygulamasının, sağlıkta şiddeti önlemek için Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan bir uygulama olduğunun altı çizilen açıklamada, "Kanunsuz, haksız ve sonunda çatışma ve şiddete dönüşmeye neden olacak ısrarcı davranışların bildirilmesi için Sağlık Bakanlığı tarafından Beyaz Kod isimli bir uygulama mevcuttur. Sağlık Bakanlığı’nın bu uygulaması ile her gün giderek artan sağlıkta şiddet vakalarının önüne geçilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla Sağlık Bakanlığı tarafından sağlık çalışanlarına, şiddet olayları ve şiddete dönüşme riski bulunan durumlarda 113 numaralı telefonun aranarak beyaz kod işleminin başlatılması tebliğ edilmiştir. Bu da göstermektedir ki meslektaşımız bu konuda doğru bir yaklaşımla gerekli olan prosedürü başlatmıştır" ifadelerine yer verildi. "SİSTEM KAYNAKLI SORUNLAR HEKİME MAL EDİLEMEZ" Sosyal medyada yapılan yorumların ve yetkililer tarafından yapılan açıklamaların, hekimleri hedefe koymasının yanlış olduğunun belirtildiği açıklama şu ifadelerle sona erdi: "Meslektaşımız tarafından da bütün toplumun uymak zorunda olduğu yasal işlemlerin yapılmış olduğu açıktır. Sağlık sisteminden kaynaklı sorunların sorumlusu olarak sağlık çalışanlarının görülmesi/gösterilmesi son derece tehlikeli, yanlış ve haksız bir yaklaşımdır"

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@