Trabzon İl Sağlık Müdürü Hakan Usta, korona vakalarındaki artışı Eylül-Ekim aylarında beklediklerini ancak artışın beklenenden erken olarak Temmuz ayında geldiğini söyledi. Usta, "Şu an hastanelerimizde 0-2 yaş grubunda yoğun bakımda yatan 3 tane hastamız var" dedi.

Trabzon'da da corona vakalarında artış yaşanırken, Trabzon İl Sağlık Müdürü Hakan Usta, yoğun bakımlarda yatan hasta sayısının 32 olduğunu belirtti. Usta, özellikle hatırlatıcı aşı dozunu yaptırmayanların mutlaka yaptırmalarını isteyerek artan sayılar nedeniyle hastanelerde tekrar yoğun bakımlarda yer açtıklarını söyledi.

Bu zam yatak odalarını ilgilendiriyor: Doğum kontrol haplarına ve prezervatiflere zam geldi Bu zam yatak odalarını ilgilendiriyor: Doğum kontrol haplarına ve prezervatiflere zam geldi

Covid vakalarının yüksek sayıda olmasına rağmen hastanelere yansımasının eski ataklardaki gibi olmadığına da dikkat çeken Usta, “Ülkemizde Covid-19 vakalarının artış sürecini yaşıyoruz. Henüz düşeşe geçmemiş bir artış yönünde hareketimiz devam ediyor. Bu atağı biz Eylül-Ekim aylarında beklerken biraz erken olmuş oldu.

Her şeye rağmen Covid-19 vakalarının yüksek sayıda olmasına rağmen hastanelere yansıması eski ataklardaki gibi olmuyor. Ama her şeye rağmen yine de hastanelerimize yatan yoğun bakımlarımızda yatan daha az da olsa vefat eden hastalarımız maalesef oluyor.

Rakamsal boyutlarıyla şuan yoğun bakımlarımızda 32 hastamız bulunmakta diğer temiz yoğun bakımlardan kısarak Covid-19 vakalarına yer açmış oluyoruz. Dolayısıyla temiz vakaların olduğu yoğun bakımlarda da zaman zaman sıkışıklıklar maalesef yaşıyoruz” dedi.

“HATIRLATICI DOZLAR ÖNEMLİ”

Vatandaşlardan kurallara uymalarını beklediklerini kaydeden Usta  sözlerine şöyle devam etti: ”Halkımızdan daha önceki gibi özellikle maske mesafe temizlik kurallarında hassasiyet bekliyoruz. Bunun yanında yüksek oranda aşılı olmuş olmakla birlikte hatırlatıcı dozlarını yaptırmamış olan vatandaşlarımızın da aşı ile birlikte tedbirini toplumsal sağlığa katkı anlamında almasını bekliyoruz. Özellikle bizim aşıda hatırlatıcı dozunu yaptırmamış olanlarla ilgili özellikle 65 yaş üstü olanlarda ciddi bir şekilde hastanelerde yatış oranında yükseklikler görüyoruz. O anlamda hatırlatıcı dozu da özellikle bizim de hatırlatmamız gerekiyor."