Gemlik’te bulunan TOGG fabrikası inşaatında çalışan Ahmet Çiçek, eklemeli platform ile çelik konstrüksiyon arasına sıkışarak yaşamını yitirdi.

"Yerli otomobil" markası Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu’nun (TOGG) Bursa’da inşa edilmekte olan fabrikasında eklemeli platform ile çelik konstrüksiyon arasına sıkışan işçi Ahmet Çiçek ağır yaralandı. Çiçek'in, kaldırıldığı hastanede yapılan bütün müdahalelere rağmen kurtarılamadığı belirtildi.

"OLAYIN ÜSTÜ KAPATILMAYA ÇALIŞILIYOR"

Devrimci Yapı, İnşaat ve Yol İşçileri Sendikası (Dev Yapı-İş) konuya dair sosyal medya hesaplarından yazılı açıklama yayınladı. Açıklamada işverenlerin servetlerini işçilerin alın teri ve kanı üzerinde yükselttiği vurgulandı.
 
24 saat üretimin olduğu şantiyede üretim baskısının ve yeterli ışıklandırmanın olmamasının başka iş cinayetlerine davetiye çıkardığına dikkat çekilen açıklamada, “İş cinayetinde 2 işçinin de yararlandığı iddia ediliyor. Bu durum teyit edilemiyor. Olayın gizlenmesi için yoğun baskılar yapılıyor” denildi.

İSİG, 2022'nin ilk dört ayı için iş cinayetleri raporunu açıkladı İSİG, 2022'nin ilk dört ayı için iş cinayetleri raporunu açıkladı

"ÇALIŞIRKEN ÖLMEK İSTEMİYORUZ"

TOGG yatırımcılarına seslenilen açıklamada, “Üretim baskısından vazgeçin. Şantiyede insanca çalışma koşullarını sağlayın. Başka yaşamlar yitip gitmesin. İşçiler ve bizlerin üzerine düşense yaşamak ve yaşatmak için örgütlenmektir. Çalışırken ölmek istemiyoruz. Hayatını kaybeden iş arkadaşımızın ailesine ve mesai arkadaşlarına başsağlığı diliyoruz” ifadelerine yer verildi.

Çiçek’in yaşamını yitirdiği şantiyede işçiler, geçtiğimiz haftalarda şantiyedeki ağır çalışma koşullarını protesto etmek için eylemler düzenlemişti.