Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Maden Mühendisleri Odası, üyeleri olan Cüneyt Yamudi’nin Amasra Taşkömürü Müessesi İşletmesi’ndeki (ATİM) görevinden alındığını duyurdu.

TMMOB Maden Mühendisleri Odası, Amasra Taşkömürü Müessesi İşletmesi’nde (ATİM) çalışan üyelerinden Cüneyt Yamudi’nin görevinden alındığını duyurdu. Oda, Genel Maden İşçileri Sendikası’nın Yamudi’ye sahip çıktığını belirtirken Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun (TTK) sahip çıkmadığını açıkladı. TMMOB Maden Mühendisleri Odası tarafından yapılan yazılı açıklama şöyle:

“14 Ekim 2022 tarihinde Bartın ili, Amasra ilçesi, Türkiye Taş Kömürü (TTK), Amasra Taşkömürü İşletmesi Müessesine (ATİM) ait ocakta grizu patlaması yaşanmış, 42 madenci vefat etmiş, 10 madenci de yaralanmıştı. Facia sonrası söz konusu Müessese’ye geçici görevlendirme ile Müdür seviyesinde atama yapılmış ve işlerin yürütümü sağlanmıştır.

“CÜNEYT YAMUDİ, BAŞARILI BİR MADEN MÜHENDİSİDİR”

Metiner'den 'Prada mont' eleştirisine yanıt: Taklit Metiner'den 'Prada mont' eleştirisine yanıt: Taklit

Geçici görevlendirme ile 28 Ekim tarihinde ATİM’e atanan Cüneyt Yamudi, bugüne kadar iş güvenliği ve tahlisiye gibi son derece riskli görevleri yürütmüş, dünyanın birçok ülkesinde iş güvenliği ve tahlisiye yarışmalarına, eğitimlerine katılmış, bu alanlarda çok sayıda makale yazmış başarılı bir maden mühendisidir.

“ATİM’DE ÇALIŞAN, SİYASİ GÖRÜŞÜ FARKLI 400‘DEN FAZLA MADEN EMEKÇİSİ VE YETKİLİ İŞÇİ SENDİKASI OLAN GMİS CÜNEYT YAMUDİ’YE SAHİP ÇIKARKEN, TTK YÖNETİMİNİN SAHİP ÇIKMAMASIDIR”

Yamudi tecrübesi, bilgisi ve idari anlayışıyla çok kısa sürede maden işçilerinin güvenini kazanmış, facia sonrası ocakta çıkan yangın söndürme çalışmaları ve ocağın rehabilitasyonu konusunda bir fiil ocağa girerek çalışmaları bizzat yönetmiş, bu konuda belli bir başarı göstermiştir. İşin asıl dikkat çekici yönü ise ATİM’de çalışan, siyasi görüşü farklı 400‘den fazla maden emekçisi ve yetkili işçi sendikası olan GMİS Cüneyt Yamudi’ye sahip çıkarken, TTK yönetiminin sahip çıkmamasıdır. Partizanlığın TTK’yı nasıl etkisi altına aldığı da yaşanan bu olayla TTK tarihine ve kamuoyunun hafızasına kaydedilmiştir.

“CÜNEYT YAMUDİ, BASINDA YER ALAN HABERLERE GÖRE, GÖREVDEN ALINMIŞTIR”

Bütün bu özverili çalışmalara rağmen üyemiz Cüneyt Yamudi, basında yer alan haberlere göre, görevden alınmıştır. Basında, görevden alma işleminin, eski bir güvenlik elemanı olan Enerji Bir Sen Batı Karadeniz Şube Başkanlığını yürüten ve Kozlu Müessese Müdür Yardımcısı Sedat Güngör’ün Yamudi’nin yerine, Enerji Bir Sen’li bir yönetici atanması için girişimlerde bulunmuş olmasından kaynaklı olduğu ve görevden alma işleminin bu talep doğrultusunda gerçekleştiği bilgisi paylaşılmıştır.

“KAMUDA YAŞANAN ÖNEMLİ SORUNLARDAN BİRİ LİYAKATSİZ YÖNETİCİLER, LİYAKATSİZ KADROLAŞMA VE PARTİZANLIK SORUNUDUR”

Her zaman belirtiğimiz gibi, bugüne kadar kamuda yaşanan önemli sorunlardan biri liyakatsiz yöneticiler, liyakatsiz kadrolaşma ve partizanlık sorunudur. Kamuda işe girmek, özellikle üst görevlere gelebilmek için bilgi, deneyim ve çalışkanlık yerine AKP yandaşlığı yeterli görülmektedir. Liyakatsizlik söylemini tüm atanan meslektaşlarımız için söylemek mümkün değildir. Ancak, özellikle AKP döneminde yandaşlığın prim yaptığına yaşayarak tanık olmaktayız. Bu durum kamu işletmelerini arpalığa çevirmekte, özellikle madenlerde büyük facialara neden olmaktadır.

“YAPILMASI GEREKEN KİŞİYE KOLTUK TAHSİS ETMEK DEĞİL, BU GİBİ FACİALARIN ÖNLENMESİ İÇİN NELERİN YAPILABİLECEĞİ OLMALIDIR”

Amasra’da yitirdiğimiz 42 canımızın yasını tutmaya devam ederken ve meydana gelen faciadan dersler çıkarılması gerekirken, siyaset kurumu ve yöneticiler ne yazık ki bir yandaş sendikanın üyelerine makam sağlama peşinde koşmaktadırlar. Halbuki yapılması gerekenin öncelikle kişi kayırmak, kişiye koltuk tahsis etmek değil, bu gibi faciaların önlenmesi için nelerin yapılabileceği olmalıdır.

“KAMUDA PARTİZANLIĞA SON VERİLMESİ GEREKTİĞİNİ BİRÇOK KEZ AÇIKLADIK”

TMMOB Maden Mühendisleri Odası Genel Merkezi, tüm şubeleri ve temsilcilikleri olarak, kamuda partizanlığa son verilmesi gerektiğini birçok kez açıkladık. Buna rağmen devam eden bu tür partizanca atamalara derhal son verilmesini talep ediyor, konuyu kamuoyunun bilgisine sunuyoruz. Kamu otoritelerini bir kez daha adil görevlendirme yapmaya çağırıyoruz.”