Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı M. Erdal Eren, “Türkiye ekonomisindeki büyümenin yavaşlamasının yanında inşaat sektörü 5 çeyrektir üst üste daralıyor. İnşaat sektöründe 2021 yılı üçüncü çeyreğinden bu yana süre gelen daralma önemli sorunlara işaret etmektedir."

"Sektörde büyümeye dönüş için inşaat yatırımlarında canlanmaya ve öngörülemez düzeyde artan girdi maliyetlerinin yarattığı sorunun çözümüne ihtiyaç duyulmaktadır. Firmalarımızın mevcut yük altında ayakta kalmaya artık mecalleri yoktur” dedi.

TMB Başkanı M. Erdal Eren, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı 2022 yılı üçüncü çeyrek büyüme rakamlarını değerlendirdi. TÜİK verilerine göre, inşaat sektörünün yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 14,1 oranında gerilediğine dikkati çeken Eren, şunları kaydetti:

“İNŞAAT SEKTÖRÜNDE, YAŞANAN YÜZDE 14,1’LİK DARALMA ÖNEMLİ SORUNLARA İŞARET EDİYOR"

Türkiye ekonomisinin küresel çapta içinden geçilen bu zorlu süreçte yüzde 3,9 ile de olsa pozitif büyümesi sevindiricidir. Bununla birlikte her zamankinden çok ihtiyaç duyduğumuz istihdama büyük katkı veren ve 200’ün üzerinde alt sektöre talep yaratarak ekonomide lokomotif görevi üstlenen inşaat sektöründe, aynı dönemde yaşanan yüzde 14,1’lik daralma önemli sorunlara işaret etmektedir. Sektörümüz 2021 yılı üçüncü çeyreğinden bu yana üst üste artan oranlarla 5 çeyrektir daralmaktadır. 

KRONİK HAL ALMIŞ OLAN GİRDİ MALİYETLERİ ARTIŞI SORUNU ÇÖZÜLMELİ

Sektörde büyümeye dönüş için inşaat yatırımlarında canlanmaya ve kronik hal almış olan girdi maliyetleri artışı sorunun çözümüne ihtiyaç duyulmaktadır. Girdi maliyetlerinde yaşanan yüksek artış konusunda bu yıl kamu müteahhitleri için yeterli bir çözüm sağlanamadığı gibi konut sektöründe ihtiyaç duyulan arza cevap verecek yeni projelerin hayata geçirilmesi de mümkün olamamıştır.

Borsa istanbul 5 şirketin hisseleriyle ilgili tedbir kararı aldı Borsa istanbul 5 şirketin hisseleriyle ilgili tedbir kararı aldı

FİRMALARIMIZIN AYAKTA KALMAYA ARTIK MECALLERİ YOK

Anadolu’nun dört bir tarafında krediler ile projelerini tamamlamaya çalışan firmalarımızın mevcut yük altında ayakta kalmaya artık mecalleri yoktur. Hükümetimizden 2023 yılı için gerek kamu müteahhitlerinin gerek konut sektörünün sorunlarını çözecek adımlar bekliyoruz. İnşaat sektörü güçlendirilmeden başta deprem riskinin kaçınılmaz kıldığı kentsel dönüşüm süreci olmak üzere kalkınma hedeflerinin sürdürülmesi de mümkün olmayacaktır. Türkiye Müteahhitler Birliği olarak hükümetimizin bu yönde yapacağı çalışmalara her zaman olduğu gibi katkı sağlamaya hazırız.”