Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Dokümantasyon Merkezi’nin bugün yayınladığı "Onur Ayı" hak ihlallerine ilişkin bilgi notunda, "20 Mayıs 2022- 26 Haziran 2022 tarihleri arasında 7 polis müdahalesinde en az 526 kişinin işkence ve kötü muamele ile gözaltına alındığı" kaydedildi. Bilgi notunda 3 il ve ilçede tüm eylem ve etkinliklerin yasaklandığı, üniversitelerde etkinliklerin engellendiği ifade edildi.

TİHV Dokümantasyon Merkezi, ‘Onur Ayı’ etkinlikleri esnasında yaşanan hak ihlallerine ilişkin bilgi notu yayınladı. Bilgi notunda, şu ifadeler yer aldı: “20 Mayıs 2022-26 Haziran 2022 tarihleri arasında Onur yürüyüşlerine yönelik 7 polis müdahalesinde en az 526 kişi işken ve kötü muamele ile gözaltına alındı.  3 il ve ilçede tüm eylem ve etkinlikler yasaklandı, üniversitelerde etkinlikler engellendi."

“GAZİANTEP VALİSİ ‘SAPKIN’ İFADESİNİ KULLANDI”

"Onur yürüyüşlerine yönelik 7 müdahalede 34’ü çocuk, en az 526 kişi işkence ve kötü muamele ile gözaltına alındı. 3 il (Çanakkale, Eskişehir, İzmir) ve 3 ilçede (Beyoğlu, Datça, Kadıköy) tüm eylem ve etkinlikler valilik ve kaymakamlıkların kararlarıyla yasaklandı. Gaziantep Valisi, sosyal medya hesabında yaptığı açıklamada Onur Ayı etkinlikleriyle ilgili ‘sapkın’ ifadesini kullanarak, etkinliklere izin verilmeyeceğini açıkladı. Fobik tehditler üzerine ildeki etkinlikler iptal edildi."

Dışişleri Bakanlığı’ndan İsrail’e kınama Dışişleri Bakanlığı’ndan İsrail’e kınama

“İÜ'DE PİKNİK TEHDİTLER NEDENİYLE İPTAL EDİLDİ”

"ODTÜ’de ve Boğaziçi Üniversitesi’nde Onur Yürüyüşü’ne yönelik polis müdahalesi gerçekleşirken, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde yapılmak istenen piknik fobik grupların tehditleri nedeniyle iptal edildi."

“GAZETECİLERE FİZİKSEL ŞİDDET”

"İstanbul’da polis, Onur Yürüyüşü’nü takip etmek isteyen gazetecileri fiziksel şiddet kullanarak uzaklaştırdı. Gazeteci Bülent Kılıç ters kelepçe ile gözaltına alındı.”