Gözden kaçırmayın

Sağırlı köyünde belediye suya göz dikti Sağırlı köyünde belediye suya göz dikti

CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, TBMM yerleşkesinin son 5 yılda ödediği elektrik faturalarını ve hangi tarifeden faturalandırıldığı ile ilgili soru önergesi verdi. Önergeye verilen yanıtta; TBMM'nin elektrik faturalarının “ticarethane” statüsü ile faturalandırıldığı ve 2022'nin ilk iki ayında TBMM'nin 7 milyon 674 bin 810 bin lira fatura ödediği öğrenildi.

"TBMM, YIL SONUNDA TAHMİNEN 45 MİLYON LİRA ÖDEYECEK"

Sözcü’den Başak Kaya’nın haberine göre, CHP'li Hakverdi şu açıklamayı yaptı:

“Bu meblağ, geçtiğimiz yıl ödenen meblağın iki buçuk katından fazla. 2021'de ödenen aylık ortalama fatura 1 milyon 471 bin 480 lira iken, bu yılın ilk iki ayı ortalaması 3 milyon 837 bin 405 lira. Yılın ilk iki ayında ödenen fatura 2017'de bir yılda ödenen faturanın dahi üzerinde. Sadece geçtiğimiz yıla oranla bile artış yüzde 260. Bu ortalama üzerinden yıl sonu TBMM'nin ödeyeceği rakam tahminen 45 milyon liranın üzerinde gerçekleşecek.”

"BİR KAMU KURUMU OLAN TBMM TİCARETHANE DEĞİL"

Kilovatın aynı olduğunu dikkat çeken Ali Haydar Hakverdi, TBMM'nin “ticarethane” olarak görülmesine ise şu ifadelerle tepki gösterdi: 

“Bir kamu kurumu olan ve vatandaşın vergileri ile bütçesi oluşturulan TBMM ticarethane değildir. Elektrik faturalarının ticarethane olarak faturalandırılması ve emekçilerden esirgenen paraların yüksek tarife ile elektrik şirketlerine ödemesi kabul edilemez.”