TGC’den Suruç Katliamı anmasındaki polis şiddetine kınama

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Suruç Katliamı’nın yıldönümünde gerçekleştirilen anma etkinliklerinde polislerin gazetecilere yönelik şiddetini kınadı.

BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ 21.07.2021 - 15:26 21.07.2021 - 15:33

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu, Suruç Katliamı’nda yaşamını yitirenler için dün Kadıköy’de gerçekleştirilen anma etkinliğine yönelik polis müdahalesinde, gazetecilerin darp edilmesine ilişkin yazılı açıklama yaptı.

8 GAZETECİ YARALANDI

Anma etkinliğini takip eden gazetecilere yönelik polislerin şiddet kullandığı belirtilen açıklamada, Avrupa Basın Fotoğraf Ajansı’ndan Erdem Şahin, dokuz8HABER'den Fatoş Erdoğan, Fransız Haber Ajansı’ndan (AFP) Bülent Kılıç, Cumhuriyet Gazetesi’nden Kübra Köklü, serbest muhabirler Yasin Akgül, Emre Orman, Ozan Acıdere ve Zeynep Kuray'ın, polis tarafından kalkan ve plastik mermilerle yaralandığı kaydedildi.

"POLİSLER CEZALANDIRILSIN"

Gazeteciliğin suç olmadığının vurgulandığı açıklamada, polisin gazetecileri engellemek yerine can güvenliklerini sağlaması gerektiği belirtildi. 

Basın ve düşünce ifade özgürlüğüne işaret edilen açıklamada, “Basın özgürlüğü, bu ülkede her görüşten insanın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkının teminatı olduğunu hatırlatıyoruz. Gazetecilere şiddet uygulayan ve suç işleyen güvenlik güçlerini kınıyor ve en kısa sürede cezalandırılmalarını istiyoruz” denildi.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@