Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve bağlı kuruluşu TESKİ'de 2015 yılında kurulumu tamamlanan SCADA ( Merkezi Denetim ve Veri Toplama) Sistemi sayesinde kentte sadece 2022 yılında 28 bin kişinin yıllık su ihtiyacı olan 25 milyon TL değerinde 2.050.000 metreküp fiziki su kaybı önlendi.

Çalışma sonucunda yaklaşık 1 ilçe nüfusunun 1 yılda tüketeceği su miktarı kurtarılmakla birlikte yeraltı ve yüzey sularının daha verimli kullanılması da sağlanmış oldu.

“SU İÇİN ŞİMDİ VE BUNDAN SONRA DA MÜCADELEMİZİ ARTTIRMAYA KARARLIYIZ”

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Dünya genelinde ve Türkiye’de son yıllarda içilebilir ve kullanılabilir suya ulaşım zorlaştı. Yeraltı ve yüzey sularındaki azalma kıtlık gibi çok önemli bir sorunu da beraberinde getiriyor. Biz Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak hizmetlerimizi sadece bugünü değil, geleceği de düşünerek hayata geçiriyoruz. Bu kapsamda gelecek nesillere bırakacağımız en önemli miraslardan birisi olan su için şimdi ve bundan sonra da mücadelemizi arttırmaya kararlıyız. Yarının suyunu bugünden korumak kişisel ve toplumsal olarak en önemli görevlerimizden biri olmalı. 2015 yılında hayata geçirdiğimiz SCADA sistemi ile önemli bir ilerleme sağlayarak sadece 2022 yılında 2.050.000 metreküp fiziki su kaybının önüne geçtik. Bu konudaki çalışmalarımızı büyük bir titizlikle sürdüreceğiz” dedi.