Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, konut kirası artışına getirilen yüzde 25 sınırlamasının iş yerleri için de uygulanması gerektiğini belirterek, “Konutlarda olduğu gibi iş yerlerindeki kira artışları da en azından birkaç yıllığına, pandemi sürecinin sıkıntılarını atlatana kadar yüzde 25’te sabit kalınırsa biraz daha rahat edilmiş olur” dedi. Bendevi Palandöken, bugün yaptığı açıklamada, son iki yıldır pandemi nedeniyle zor günler geçiren esnafın bir de fahiş kira zamlarıyla mücadele ettiğini söyledi.

İş yeri kirası artışına da konutlardaki gibi yüzde 25 sınırı getirilmesini isteyen Palandöken, şöyle konuştu:

"SUDAN SEBEPLERLE TAHLİYE DAVALARI AÇILIYOR: Konutlarda yapılan yüzde 25’lik indirimin iş yerlerinde de uygulanması en makulü. Maalesef sadece konutlar değil mesele. Esas önemlisi, iş yerlerindeki kira artışları. Gerçekten hem kiralar hem de tutulan dükkanların içine yapılan harcama miktarları yüksek. Sudan sebeplerle tahliye davaları açılıyor.

KİRACI YÜZDE 20’LİK STOPAJ PAYINI DA ÖDÜYOR: Tabii sadece kira artışıyla da kalınmıyor. Temel girdi maliyetlerindeki artışların yanı sıra kiracı olan iş yerinin yüzde 20’lik stopaj payını ödemesiyle başlayan sorun, sonu olmayan kira artış oranlarıyla esnafımıza büyük bir yük oluyor.

CHP Ekonomi Masası'ndan toptancı hali ziyareti: Geçen senenin yarısı kadar meyve zar zor satılıyor! CHP Ekonomi Masası'ndan toptancı hali ziyareti: Geçen senenin yarısı kadar meyve zar zor satılıyor!

PANDEMİ SÜRECİNİN SIKINTILARINI ATLATANA KADAR ARTIŞ YÜZDE 25’TE SABİT KALSIN: Bir düzenlemeyle konutlarda olduğu gibi iş yerlerindeki kira artışları da en azından birkaç yıllığına, pandemi sürecinin sıkıntılarını atlatana kadar yüzde 25’te sabit kalınırsa biraz daha rahat edilmiş olur.”

BÜTÜN MALLARI SATSA KİRAYI KARŞILAYAMAYACAK ESNAFIMIZ VAR:

Palandöken, konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada ise dükkanındaki bütün malları satsa kira masrafını karşılayamayacak esnaf olduğunu belirtti. Palandöken, "Devletimizin konutlardaki kiracılar için 1 Temmuz 2023’e kadar yenilenecek kira sözleşmelerindeki zam oranında yüzde 25’lik sınır getirmesi kiracıları rahatlatırken esnafımızın iş yerlerinde de bu düzenleme uygulanmalı. Aynı avantaj esnafımız için sağlanmalı. Birkaç yıllığına devam ettirilmeli” dedi.