Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, ‘Rahim Ağzı Kanseri Farkındalık Ayı’ dolayısıyla HPV aşısının önemine dikkat çekerek, “HPV aşısının koruyuculuk oranı yüzde 99,7. Bu aşı, 9-13 yaş aralığındaki kız ve erkek çocuklarına yapılması durumunda yüzde 100’e yakın koruyuculuk sağlıyor. Ülkemizde de bir an önce aşılama başlamalı ve çocuklara öncelik verilerek yaş sınırı, DSÖ’nün dediği gibi 9-13 arasında olmalı” açıklamasını yaptı.

Rahim ağzı kanserine karşı koruma sağlayan HPV aşısının ücretsiz olması için yürütülen kampanya kısmen de olsa sonuç verdi ve aşı devletin ödeme listesine alındı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, HPV aşısının 18 yaş üstünde yapılması için çalışmaların bitmek üzere olduğunu açıkladı. ‘Rahim Ağzı Kanseri Farkındalık Ayı’ kapsamında dünyanın birçok ülkesinde hastalığa dikkat çekmek üzere 1-31 Ocak arasında farkındalık etkinlikleri düzenleniyor.

TEİS Genel Başkanı Eczacı Nurten Saydan, ‘Rahim Ağzı Kanseri Farkındalık Ayı’ dolayısıyla bugün yaptığı yazılı açıklamada, HPV aşısının önemine dikkat çekti. Saydan, şunları kaydetti:

Sinan Ateş cinayetiyle ilgili çarpıcı değerlendirme Sinan Ateş cinayetiyle ilgili çarpıcı değerlendirme

“HPV AŞISI, KANSERE KARŞI EN ETKİLİ MÜCADELE YÖNTEMLERİNDEN BİRİDİR”

“Rahim ağzı kanseri, dünyada kadınlar arasında en sık görülen kanser türlerinden biri ve her yıl dünyada 500 binden fazla kadının ölümüne sebep oluyor. Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nün açıklamasına göre; rahim ağzı kanseri, dünyada kadınlarda meme kanseri ve kalın bağırsak kanserinden sonra üçüncü sıklıkta görülürken ülkemizde onuncu sıradadır. Rahim ağzı kanseri aşısı olan tek kanser türü olduğu için bu hastalıktan korunmak için mutlaka aşılanmalı. HPV aşısı, kansere karşı en etkili mücadele yöntemlerinden biridir.

“ÜLKEMİZDE DE BİR AN ÖNCE AŞILAMA BAŞLAMALI VE ÇOCUKLARA ÖNCELİK VERİLEREK YAŞ SINIRI, DSÖ’NÜN DEDİĞİ GİBİ 9-13 ARASINDA OLMALI”

HPV aşısının koruyuculuk oranı yüzde 99,7. Bu aşı, 9-13 yaş aralığındaki kız ve erkek çocuklarına yapılması durumunda yüzde 100’e yakın koruyuculuk sağlıyor. İleri yaşlarda yapılan aşının koruyuculuğu düşüyor. Bu yüzden HPV aşısı, ülkemizde de çocuklara 9-13 yaş aralığında yapılmalıdır. HPV aşısı, dünyada ABD, İngiltere, Almanya, Avustralya, Kanada, Belçika, Norveç, Finlandiya, Portekiz ve Fransa gibi 100’den fazla ülkede ulusal aşı programına dahil edilmiş ve ücretsiz olarak çocukluklara 9 yaşından itibaren uygulanıyor. Erken yaşta uygulanan HPV aşısı, virüsün vücudun çeşitli bölgelerinde yaşam boyu oluşturabileceği birçok kansere karşı koruyor. Çocukluk çağı aşılarına bunun da eklenmesi gerekiyor. HPV virüsü bulaşan birisine de bu aşıyı yaptığınızda bozulmuş hücrelerin hızlı ilerlemesini engellemiş olursunuz. Ülkemizde de bir an önce aşılama başlamalı ve çocuklara öncelik verilerek yaş sınırı, DSÖ’nün dediği gibi 9-13 arasında olmalı.

HPV AŞISININ ÖNERİLEN YAŞ VE DOZLARI

13 yaştan küçük kız ve erkekler için iki doz aşı yeterlidir. İkinci doz, birinci dozdan 6-12 ay sonra yapılmalıdır. 13 yaştan büyük kız ve erkekler için üç doz aşı gereklidir. İkinci doz, birinci dozdan 1 ay sonra; üçüncü doz, birinci dozdan 6 ay sonra yapılmalıdır.”