Diyarbakır Barosu Nahit Eren sosyal medya üzerinden ölümle tehdit edildi. Eren'in tehdit edilmesine ilişkin 81 baro başkanı ortak bir açıklama yaptı ve 2015 yılında katledilen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'yi hatırlattı. Baro başkanları “Yeni bir Tahir Elçi acısı yaşamak istemiyoruz” dedi.

"Kolluk görevlilerinin, adli makamların ve devletin dikkatine” Türkiye Barolar Birliği ve 81 baronun ortak açıklamasında “Son zamanlarda Diyarbakır Barosu Başkanımız Av. Nahit Eren’in sosyal medya üzerinden ölümle tehdit edilmesi kabul edilemez! Yeni bir Ali Günday vakası, tekrar edecek bir Tahir Elçi acısı yaşamak istemiyoruz” denildi.

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

Meteoroloji'den gök gürültülü sağanak yağış uyarısı Meteoroloji'den gök gürültülü sağanak yağış uyarısı

Anonim hesaplardan yapılan alçakça tehditlerde, başkanımızın çocukları da dahil olmak üzere tüm ailesi ve akrabalarının da fotoğraflarının paylaşılması; işin vehametini yeterince açık bir biçimde ortaya koymaktadır.

Demokrasi iklimi ve hukukun üstünlüğü şemsiyesi altında mücadelenin ancak ve yalnızca fikirle olabileceğini kabul eden, şiddetin her türlüsüne ve masum insanların alçakça ölümle tehdit edilmesine sonuna kadar karşı çıkan bizler, kolluk güçleri, adli makamlar ve bütün organlarıyla devleti ciddiyete, olayın üzerine hassasiyetle gitmeye ve failleri derhal bulup cezalandırmaya davet ediyoruz.

Yeni acılar, yeni trajediler yaşanması istenmiyorsa; geç kalınmadan ilgilileri görevlerini yapmaya çağırıyoruz.

Karanlık güçlerin tehditleri karşısında aşağıda imzası bulunan Türkiye Barolar Birliği ve Barolar olarak Diyarbakır Barosu Başkanı Av. Nahit Eren’in yanında olduğumuzu ve tereddütsüz biçimde destek verdiğimizi kamuoyuna duyururuz.